کدخبر : 32

اگرچه فوتی‌های کادر درمان را «شهید مدافع سلامت» اعلام کردند اما دبیر کل خانه پرستار می‌گوید: هنوز در عمل اقدامی نشده و مزایایی به خانواده آنها تعلق نگرفته است.

  طبق آخرین آمارهای اعلام شده، حدود 60 هزار پرستار کرونا گرفته‌اند و بیش از 100 نفر از آنها جانشان را بر اثر کرونا از دست داده‌اند. همچنین از کل کادر درمان حدود 300 نفر براثر کرونا فوت کردند. این افراد «شهید مدافع سلامت» نام گرفته‌اند اما پیگیری‌ها از خانواده برخی از آنها حاکی از این است که، نه‌تنها از آنها حمایت مالی نشده بلکه حتی حقوق ماهانه برخی از بازماندگان هم ماه‌هاست پرداخت نشده است.

 

اواخر اسفند ماه سال 98 اعلام شد افرادی از کادر درمان که بر اثر ابتلای به کرونا جان خود را از دست می‌دهند، شهید مدافع سلامت محسوب می‌شوند و انتظار می‌رفت که بازماندگان این افراد، تحت پوشش بنیاد شهید باشند. حتی زمانی که بودجه 15 هزار میلیارد تومانی سال 99 بنیاد شهید، به 25 هزار میلیارد تومان رسید، برخی گمانه‌زنی کردند که احتمالا این افزایش بودجه برای حمایت از خانواده‌هایی است که یکی از اعضای آن جزو شهدای سلامت بوده‌اند.

 

اما حالا پیگیری‌های تجارت‌نیوز چنین گمانه‌زنی را تایید نمی‌کند. نه تنها خبری از حمایت نیست، بلکه برخی از خانواده‌های شهدای سلامت حدود 10 ماه است که حقوق ماهانه سرپرست خانوار را هم دریافت نکرده‌اند چه برسد به دیگر مزایا و خدمات را.

 

ماه‌هاست معطل حقوق هستیم

یکی از اعضای خانواده‌ یک شهید مدافع سلامت می‌گوید ماه‌ها از زمان شهادت می‌گذرد. از «شهید مدافع سلامت» فقط عنوانش به عزیزانشان رسیده و پیگیری‌هایشان بی‌نتیجه مانده است. دلشان هم از مرگ عزیز از دست رفته خون است و هم از بی مهری‌هایی که در پرونده شهدای مدافع سلامت دیده‌اند. خانواده‌های کادر درمانی که بر اثر کرونا فوت کرده‌اند ماه‌هاست که از این سازمان به آن سازمان می‌روند و جواب مشخصی نمی‌گیرند.

 

فرزند یکی از شهدای مدافع سلامت به تجارت‌نیوز می‌گوید: «اواخر اسفند پدرم فوت کرد و از آن زمان تاکنون نه حقوق خودش را دریافت کرده‌ایم نه از بنیاد شهید چیزی به ما داده‌اند. اما از همه جا لوح تقدیر و گرامیداشت با عنوان شهید مدافع سلامت دریافت کردیم. حتی روی سنگ قبر پدرم هم عنوان شهید مدافع سلامت نوشته شده است.»

 

او می‌گوید: «از شهید مدافع سلامت فقط نامش به پدرم رسیده است. اما در 10 ماهی که از فوت پدرم می‌گذرد، حتی حقوق پدرم را هم به ما نداده‌اند چه برسد به حقوق و حمایت مالی از بنیاد شهید. ماه‌هاست معطل مانده‌ایم.»

فرزند یکی دیگر از کادر درمان که مرداد ماه فوت کرده نیز تأیید می‌کند که هنوز هیچ پرداختی و مزایایی نداشته‌اند و می‌گوید: «خانواده ما جز حقوق پدرم منبع درآمدی دیگری ندارد. اما در چهار پنج ماه گذشته حتی همان حقوق ماهانه را هم به ما نداده‌اند. پیگیری هم کردیم اما می‌گویند چون شهید مدافع سلامت است باید منتظر پرداختی از بنیاد شهید باشید اما از آنجا هم هیچ خبری نشده است.»

 

یکی دیگر از بازماندگان می‌گوید در ابتدا گفتند فوتی‌های کادر درمان شهید محسوب می‌شوند حالا اما و اگرهایی برای خانواده‌هایشان گذاشته‌اند. یکی از این گزینه‌ها‌‌ این است که شخص حتما در مواجهه با بیماران کرونایی و درمان آنها مبتلا شده باشد. چنین مساله‌ای از کجا مشخص است؟

 

پرونده تائید شده ولی پولی نداده‌اند

اما مشکل کجاست و چرا پرونده شهدای سلامت به جریان نیفتاده است؟ محمد شریفی مقدم، دبیر کل خانه پرستار در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: «پرستاران در مواجهه مستقیم با مبتلایان کرونا و بسیار در خطر ابتلا هستند. حدود 60 هزار پرستار به کرونا مبتلا شده و بیش از 100 نفر از آنها تاکنون فوت کرده‌اند.»

او با بیان اینکه پرونده‌های این تعداد پرستارهای فوتی تأیید شده، می‌گوید: «نام این تعداد از پرستاران با عنوان شهید مدافع سلامت تایید شده اما هنوز هیچ‌گونه اقدام عملی در این مورد نشده و مزایایی به خانواده آنها تعلق نگرفته است.»

از شهدای مدافع سلامت آمار دقیقی در دست نیست. مهرماه سال جاری بود که زالی، فرمانده ستاد عملیات فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در تهران تعداد شهدای کادر درمان را حدود ۳۰۰ نفر اعلام کرد اما چیزی نگذشت که گفت 46 نفر از تهران و 200 نفر از استان‌های دیگر جان باخته‌اند، به عبارتی 246 نفر!

 

منبع : تجارت نیوز 

 

آیا این خبر مفید بود؟
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بانک
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
ارسال نظر:

روی خط رسانه
Markets