کدخبر : 519

مجلس شورای اسلامی هنوز وارد مبحث هزینه‌های دولت نشده است و در حال حاضر تمامی بحث‌ها در مورد حداقل‌های افزایش حقوق کارکنان است.

بر اساس نظر کمیسیون تلفیق، حداقل  افزایش حقوق  کارکنان دولت در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۲۵ درصد است.
حقوق کارگران  در شورای عالی کار با حضور نمایندگانی از دولت و کارفرمایان و کارگران بررسی و تصویب می‌شود، بر همین اساس در قانون کار نیز پیش بینی شده است که حداقل افزایش حقوق کارگران بر چه اساسی معین شود؛ بنابراین تعیین حقوق کارگران از بودجه جدا است.


بودجه سال ۱۴۰۰ سیگنال‌هایی را برای میزان حداقل  حقوق کارگران  ارسال می‌کند؛ بنابراین زمانی که بودجه حداقل افزایش حقوق کارکنان دولت را ۲۵ درصد اعلام می‌کند؛ قطعاً حداقل افزایش حقوق کارگران کمتر از ۲۵ درصد نیست، اما این حداقل بر اساس نظر شورای عالی کار تصویب می‌شود. گفته می شود با توجه درصد تورم و سبد معیشتی احتمال دارد رقم دستمزد کارگران در سال 1400 نیز نسبت به سال جاری در محدوده 27 تا 30 درصد افزایش یابد.
البته محدوده 27 تا 30 درصد برای حداقل دستمزد باشد و سایر سطوح کمتر از این رقم افزایش یابد.

5+1اقلام حقوق و دستمزد کارگران

حقوق کارگران از 5+1 قلم تشکیل شده است، حداقل دستمزد ماهانه ستون فقرات حداقل دستمزد است اما در کنار آن حق مسکن، بن خواربار و حق سنوات قرار دارد.

علاوه بر این اقلام حق اولاد نیز در نظر گرفته می شود که بر مبنای تعداد فرزند متفاوت است.

ماده ۴۱ قانون کار، شورای‌عالی کار همه ساله موظف است، میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف با توجه به دو معیار تعیین کند. معیار اول تورم است که باید با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک‌مرکزی اعلام می‌شود، مورد ملاحظه قرار گیرد.


معیار دوم نیز سبد معیشتی است؛ براساس بند دوم این ماده قانونی حداقل مزد بدون آنکه مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را موردتوجه قرار دهد، باید به اندازه‌ای باشد تا‌ زندگی یک خانواده را که تعداد متوسط آن ازسوی مراجع رسمی اعلام می‌شود، تامین کند. در واقع حداقل مزد باید به‌گونه‌ای باشد که زندکی یک خانوار ۳/ ۳ نفره کارگری را تامین کند.برخی منابع می گویند سبد معیشتی در نظر گرفته شده از سوی مراجع رسمی حدود 6 میلیون تومان بوده است. طبیعتا هر چه رقم سبد بالاتر باشد این هزینه خود را در میزان درصد حداقل حقوق کارگران منعکس می کند

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بانک
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
ارسال نظر:

روی خط رسانه
Markets