با صعود شاخص؛

کدخبر : 748

با استقبال سهامداران حجم دارایی تحت مدیریت صندوق سهامی سرو به یک همت رسید.

 استقبال سهامداران حجم دارایی تحت مدیریت صندوق سهامی سرو به یک همت رسید.

صندوق سهامی سرو از مجموعه صندوق‌های مجموعه مشاور سرمایه‌گذاری ترنج است. ارزش واحد‌های این صندوق از ابتدای فعالیت در تیرماه 1398 تا کنون 10 برابر شده یا به عبارتی 900 درصد بازدهی داشته است. این بازدهی در حالی بدست آمده که در مدت مشابه طلا: 572 درصد، دلار 309 درصد و شاخص کل بورس 649 درصد بازدهی داشته است.

همچنین آپشن یا اختیار خرید در صندوق سهامی سرو با نماد «ضسرو» فعال است. افراد ریسک‌پذیر می‌توانند با ایجاد موقعیت خرید روی اختیارهای خرید به نوعی با پرداخت پول کمتر، با ایجاد اهرم سود بیشتری کسب کنند. طبق قانون ریسک و پاداش، هر چه ریسک‌پذیری بالاتر می‌رود، میزان سود هم کلان‌تر می‌شود.

 

*مناسب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری تنها راه چند برابر کردن سرمایه است اما یافتن مناسب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری، فعالیتی حرفه‌ای و دشوار است که به دانش نیاز دارد. بازارهای مختلفی وجود دارند که افراد می‌توانند در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند اما هر کدام معایبی دارند. برای مثال بازار ملک عمدتا به سرمایه کلان نیاز دارد و برای سرمایه‌های خرد مناسب نیست. یا بازار طلا عمدتا سوددهی درازمدت دارد و سرمایه باید مدت‌ها در آن بخوابد تا نتیجه چشمگیر بدهد. بسیاری از بازارها قابلیت نقدشوندگی سریع را ندارند. اما یک گزینه وجود دارد با این معایب همراه نیست: صندوق سرمایه‌گذاری. اما چرا سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها به عنوان ساده‌ترین و مطمئن‌ترین روش سرمایه‌گذاریِ بورسی معرفی می‌شود؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی که معامله‌گران حرفه‌ای نیستند، زمان کافی برای بررسی بازارها را ندارند، از سرمایه‌ای خرد برخوردارند، هر زمان امکان دارد به سرمایه‌شان نیاز پیدا کنند و تمایلی به ریسک زیاد ندارند، گزینه‌ای مناسب به شمار می‌آیند. این صندوق‌ها انواع مختلفی دارند و یکی از آن‌ها صندوق سهامی است، مثل صندوق سهامی سرو که در مجموعه صندوق‌های شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج با نظات سازمان بورس و اوراق بهادار از دوم تیر 1398 تا کنون فعالیت می‌کند. این صندوق، جزو صندوق‌های قابل معامله است.

 

*مزایای صندوق سهامی سرو

صندوق‌های سهامی یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که اکثر سبد دارایی آن‌ها را سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تشکیل می‌دهد. صندوق سهامی سرو هم در همین دسته از صندوق‌ها قرار می‌گیرد. اما مزایای این صندوق چیست؟

نخستین مزیت صندوق سهامی سرو نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری «بازدهی بالاتر از شاخص» است. نگاهی به روند بازدهی یا شاخص کل بورس نشان می‌دهد در حالی‌که از ابتدای تاسیس صندوق سرو تا کنون، بازدهی آن 836.8 درصد بوده، شاخص کل بورس 635.2 درصد بوده‌است. از سال 1399 تا کنون شاهد اوج گرفتن بازار سهام در ایران بوده‌ایم. از دوران اوج گرفتن بورس تا کنون، بازدهی صندوق سرو 29 درصد بوده، در حالی‌که شاخص کل منفیِ 20 درصد بوده‌است. بازدهی یک ساله صندوق سرو هم 37.2 درصد است در حالی‌که شاخص 25 درصد بوده‌است. به این ترتیب صندوق سهامی سرو همیشه چند قدم جلوتر از شاخص بوده و بازدهی بیشتری نسبت به وضعیت کلی بازار برای سرمایه‌گذارانش به ارمغان آورده‌است.

بازدهی بالاتر از شاخص، صرفا یکی از مزایای صندوق سرو به شمار می‌آید که برای سرمایه‌گذاران اهمیتی ویژه دارد. یکی دیگر از مزیت‌های این صندوق، نقدشوندگی نامحدود به دلیل بازارگردانی مناسب است. به این ترتیب سرمایه‌گذار هر زمان که اراده کند به پول یا سرمایه‌اش دسترسی دارد. در واقع هر زمان که معاملات بازار سهام انجام می‌شود، سرمایه‌گذار می‌تواند واحدهای صندوق سرو سودمند مدبران را به قیمت بازار بفروشد و آن را به پول نقد تبدیل کند. این نقدشوندگی بالا، یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های صندوق سرمایه‌گذاری است که در شکل‌های دیگر سرمایه‌گذاری حتی در سپرده‌گذاری بانک‌ها به ندرت شاهد آن هستیم.

از دیگر مزایای صندوق سهامی سرو این است که جزو پرمعامله‌ترین صندوق‌های سهامی بازار به شمار می‌آید. سرمایه‌گذاران از طریق سامانه معاملاتی تمامی کارگزاری‌های کشور با نماد «سرو» در این صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنند. همین معاملات باعث شده ارزش خالص دارایی‌های این صندوق به بیش از 869 میلیارد تومان برسد. در نهایت، اصلی‌ترین مزیت صندوق سرو، برخورداری از نمادهای اختیار معامله است که افراد ریسک‌پذیر می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. اما اختیار معامله به چه معناست؟

 

*معجزه قراردادهای اختیار معامله

قراردادهای اختیار معامله جزو ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه هستند که از مسیر دامنه نوسان بالا، می‌توانند سود زیادی به سرمایه‌گذار برسانند. نمادهای اختیار خرید در صندوق سهامی سرو با نماد «ضسرو» نشان داده می‌شوند. افراد ریسک‌پذیر می‌توانند با ایجاد موقعیت خرید روی اختیارهای خرید به نوعی با پرداخت پول کمتر، با ایجاد اهرم سود بیشتری کسب کنند. طبق قانون ریسک و پاداش، هر چه ریسک‌پذیری بالاتر می‌رود، میزان سود هم کلان‌تر می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله صندوق سهامی سرو این است که تمامی داده‌ها و اطلاعات مربوط به فعالیت‌ها و بازدهی آن با یک جست‌وجوی ساده اینترنتی به صورت شفاف، پیش روی سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد و او می‌تواند با تمامی جزییات صندوق از جمله اینکه دارایی‌هایش را به چه بخش‌هایی اختصاص داده و چه نوساناتی را پشت سر گذاشته‌است، آشنا شود.

صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله سرو با ریسکی مورد قبول، بیشترین بازدهی ممکن را نصیب سرمایه‌گذار می‌کند. مروری بر بازدهی این صندوق از ابتدای تاسیس تا کنون و مقایسه آن با شاخص کل بورس، مُهر تاییدی بر این ادعا می‌زند. در حالی‌که سرمایه سرمایه‌گذاران در بازار سهام طبق شاخص، از ابتدای تاسیس صندوق سرو در سال 1398 تا کنون، کمی بیش از 7 برابر شده، بازدهی صندوق سهامی سرو بیش از این‌ها بوده و ارزش سرمایه در آن بیش از 9 برابر شده‌است. همین محاسبه در کنار شفاف و قابل اعتماد بودنِ صندوق سرو، می‌تواند دلیل محکمی برای سرمایه‌گذاران باشد تا در آن سرمایه‌گذاری کنند.

علاقه‌مندان برای دریافت مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری می‌توانند به صفحه صندوق سهامی سرو مراجعه کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

تبلیغات متنی