کدخبر : 329

اعضای کمیسیون انرژی مجلس از رد شدن طرح سرانه بنزین خانوار خبر دادند؛ طرحی که به گفته اهالی بهارستان برای برقراری عدالت اجتماعی، در مجلس مطرح شد و بنا به ابهاماتی که دارد در سال آینده هم اجرایی نمی‌شود. اما نظر مردم در مورد این طرح چیست ؟

 

مریم واعظی – طرح سهمیه‌بندی بنزین از خودرو به خانوار یکبار دیگر در مرداد ماه سال ۱۳۹۹ در مجلس مطرح شد. در این طرح پیش‌بینی شده به هر فرد فارغ از اینکه خودرو دارد و یا نه؟ ماهانه ۲۰ لیتر بنزین تعلق بگیرد. دولت سهمیه بنزین افرادی را که فاقد خودرو هستند، در آخر ماه برمی‌دارد و به جای آن کارت بانکی افراد را شارژ می‌کند تا آنها بتوانند کالا خریداری کنند.

طرح سهمیه‌بندی بنزین از خودرو به خانوار که در دوره قبلی مجلس مطرح شده بود حالا دوباره از سوی محمدباقر قالیباف، رییس و نمایندگان مجلس با شعار برقراری عدالت اجتماعی در رسانه‌ها طرح شده است.

اما طبق گفته‌ اعضای کمیسیون انرژی مجلس به تجارت‌نیوز، این طرح در بودجه ۱۴۰۰ لحاظ نشده و در سال آینده اجرایی نمی‌شود.
همچنین آنها تاکید دارند که شفافیت نداشتن یارانه‌های پنهان، مشخص نبودن منابع مالی و مشکلات عملیاتی این طرح اجازه مدیریت سهمیه‌بندی سوخت را به طور کامل به مجلس نمی‌دهد.

این خبر میان مردم هم بازتاب مختلف داشته و هم مخالفانی دارد که معتقد هستند این طرح باعث افزایش گرانی و تورم در جامعه می‌شود و کمکی به افزایش رفاه طبقات پایین جامه نمی‌کند و موافقانی که از عدالت محور بودن این طرح می‌گویند.

 

مخالفان:گرانی حمل‌ونقل و افزایش تورم

« یه بار تجربه شو داشتیم بسه. گرونی بنزین همه چیو گرون کرد. مگه روستایی نمیاد خرید مگه محصولات و مواد کشاورزی رو جابجا نمیکنه؟ اون که تا ابد تو روستا نیست ما تا کی باید چوب پولدارا رو بخوره خواهشم به فکر ما نباشید»

«اونی ک ماشین داره خب پول داده که خریده. مگه دولت مفتی داده بهش استفاده میکنه که مدام خرجش میکنه. این همه قطعات ماشین همیش گرون میشه پس پول اینارو کی میده کسی که ماشین نداره خرجم نداره خب. ولی وقتی بنزین گرون بشه کرایه هم گرون میشه کرایه حمل‌ونقل وانت بارها گرون میشه، همه چی هم گرون میشه. دودش بیشتر تو چشم قشرضعیف میره. کسی که سه تا ماشین داره هرروز یه مدل سواره براش بنزین سه تومنی یا ۱۰تومنی فرقی نداره»

«اونایی که ماشین ندارن فردا میخوان با چی جابجا بشن؟ بنزین گرون بشه دودش به چشم کی میره ؟»

« ما از گلوی بچه هامون می‌زنیم و درماه فقط ۴۰۰ هزارتومن بنزین آزاد می‌زنیم. ۶۰ لیترمال شش روزماشین ماست. دولت چه جوری حساب کرده؟ »

« اقتصاد مردم بجای پیشرفت به شکل نگران کننده‌ای در حال عقب‌گرد است. متاسفانه تصمیماتی که گرفته می‌شود به شکل عجیبی به نتایج نامطلوبی منجر می شود که در آن بجای خارج کردن ملت از زیر بار فقر، جیب مردم به نفع دولت خالی‌تر و فقر مطلق بر مردم برای سالیان اضافی‌تری تمدید می‌شود»

« سلام خواهشا نمایندگان عزیز بیشتر ازاین به فکر ما نباشید. شما که همش به فکر جیب ما هستین نه به فکر ویلای آنچنانی نه ماشین آنچنانی ونه پول ،بس کنید دیگه. کمتر بدبختی‌های ما رو هم بزنید.تو رو خدا بس کنید دیگه جون نداریم بخدا دیگه نفس آخره… »

« مشکل خیلی از طرح‌های یارانه‌ای که اجرا شد و این طرح در این است که بنزین ۱۵۰۰ تومان و آزاد۳۰۰۰ تومانی اثری برای افراد پول داری که در بلوار اندرزگو با ماشین دور دور می کنند و یا با آن به ویلا شمال می‌روند ندارد. اگر لیتری ۵۰۰۰ تومان شود، افراد پول دار بلدند که هزینه آن‌ را تامین کنند. ولی افراد متوسط که ماشین ندارند یا ماشین مدل پایین جهت مسافرکشی یا گذراندن امور زندگی دارند با افزایش قیمتها ناشی از قیمت حامل‌های انرژی و بنزین با پرداخت مبلغ یارانه نقدی و پول بنزین از عهده زندگی خود بر نمی‌آیند»

« ما که دارو ندارمون یه پرایده، اونم قصدی خریدیم. لاستیک دولتی هم نداریم. همینطور ملت به بدبختی زندگی می‌کنن، حالا بیاین این ۶۰ لیتر بنزینم بگیرین، خیالتون راحت بشه»

« خانواری که ماشین ندارد از ماشین دیگری استفاده می‌کند. اگر پول بنزین بگیرد باید دوبرابرش کرایه دهد. شاید هیچ کس مسافر سوار نکند همه روستاها حمل ونقل عمومی ندارن »

«الان واقعا مشکلمون دور دور کردن کساییه که سه تا ماشین دارن؟ مگه چند درصد تو این کشور با این شرایط بد اقتصادی می‌تونن دور دور کن؟ یعنی ما مشکلات خیلی بزرگتر از این نداریم پی حل کردنشو بگیرید؟
« تا کی می‌خواهید ما مردمو دور خودمون بچرخونید؟ همین الآنم سهمیه بنزین خیلی ناچیزه به قرآن شش روز اول تمومه همینم حذفش کنید مردم آزاد بزنن…آدم دیونه میشه از یه سری تصمیمات که کاملا مشخصه بازی دادن مردمه.
بلاخره یه تصمیمی بگیرین از اول اومدن این مجلس هرروز یه تیتر راجب بنزین می‌زنن روز بعد بهش اشکال میگیرن بعد گفتن از عید انجام میشه، حالا هم اینجور میگین، یعنی کسی نیست که رو هوا حرف نزنه؟»

 

موافقان:برقراری عدالت، کاهش ترافیک

« باید یکسان‌سازی کنند، یکی ده تا ماشین داره دکان بنزین‌فروشی زده .افرادی را می‌شناسم که ماهی دو میلیون بنزین می‌فروشن ، کسانی هم هستن که سالی یک لیتر بنزین ندارن این انصاف نیست خدا شاهده بنزین را باید به همه ملت ایران بدهند و پولش بریزن به حساب مردم . هرکس ماشین داره آزاد بخره اینجوری هم یکسان سازی میشه هم ترافیک کمتر میشه»

«این روش اگه اجرایی بشه خیلی عالیه و تنها کار کاملا عادلانه‌ای که میشه انجام داد، چون یه سرمایه‌دارکه چند خودرو داره و صدها لیتر بنزین یارانه‌ای مصرف می‌کنه. به جاش خونواده‌ های بی بضاعتی هستن که حتی فکر خرید خودرو هم به ذهنشون خطور نمی‌کنه و هیچ یارانه‌ای بهشون تعلق نمی‌گیره»

 

کاهش سهمیه بنزین وانت‌بار‌ها

در این میان برخی رانندگان از جمله رانندگان وانت بارها از کاهش بی سر و صدای سهمیه سوخت خود می‌گویند.

« سلام چرا باید سهمیه وانت بارها کم بشه فکر نمی‌کنید کرایه‌ها گرونتر میشن؟ آخه ۱۲۰ بنزین به کجای یه ماشین بارکش و مسافت طولانی میرسه. مردم دارن با وانت نون زن وبچشون در میارن وانت داره به جامعه خدمات میده شخصی نیست»

« چراسهمیه وانت بارها را کم کردید؟ چرا پولی که بابت مازاد بنزین بود را دارید کم می‌کنید. توروخدا دست بردارید »

« چرا بی‌خبر سهمیه بنزین وانت‌ها را کم کردن. چرا کسی جوابگو نیست .آقایون مسئول کجان؟ به قول خودشون خادمین ملت. منتظر علت کار وجوابشون هستیم لطفاً بیان جوابگو باشند. و سهمیه ۴۰۰ لیتر ماهانه وانت‌ها رو بدن. هزینه وسیله و یدک ماشین صدبرابر شده »

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

تبلیغات متنی