کدخبر : 137

روز چهارشنبه ۱۷ دی عرضه اولیه سپیدار در حالی انجام می‌شود که به نظر می‌رسد حداکثر نقدینگی موردنیاز برای شرکت در این عرضه اولیه ۲۴ هزار تومان باشد.

به گزارش رصداقتصادی : روز چهارشنبه، ۳۰ میلیون سهم (معادل ۱۵ درصد) سهام شرکت سپیدار سیستم آسیا با نماد سپیدار در بازار دوم فرابورس عرضه می‌شود. این شرکت که در اواخر سال ۱۳۸۷ به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت همکاران سیستم تاسیس شد تا به امروز دو بار افزایش سرمایه داده و توانسته سرمایه خود را به ۲۰ میلیارد تومان برساند. سهامدار اصلی سپیدار شرکت همکاران سیستم است.

 

سپیدار که در حوزه طرح‌های جامع فناوری اطلاعات شامل تحلیل، تولید، استقرار، راه‌اندازی و پشتیبانی راه‌کارهای مبتنی بر نرم‌افزار و همچنین تجارت الکترونیک فعالیت می‌کند توانسته از سال ۱۳۹۴ تا به امروز سهم خود را در بازار از ۴٫۳ درصد به ۱۴ درصد افزایش دهد و پیش‌بینی‌های شرکت به این صورت است که احتمالا سهم این شرکت در پایان سال ۹۹ به ۱۸ درصد افزایش پیدا کند.

 

 

همچنین بر اساس آمار منتشر شده، درآمد عملیاتی شرکت در سال ۹۸ به ۳۸ میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ۹۷ رشدی ۶۴ درصدی را نشان می‌دهد. سپیدار پیش‌بینی کرده که میزان درآمدش در پایان سال ۹۹ به ۷۰ میلیارد تومان برسد.

 

 


جهت خرید عرضه اولیه پرسود سپیدار اینجا کلیک کنید 


 

بررسی گزارش عملکرد ۹ ماهه این شرکت در سال ۹۹ نشان می‌دهد که سپیدار توانسته در این ۹ ماه درآمد خود را به ۵۳ میلیارد تومان برساند که ۹۴ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بوده و این موضوع رسیدن به درآمد ۷۰ میلیارد تومانی را تا پایان سال امکان‌پذیر می‌کند.

 

 

همچنین سود خالص هر سهم سپیدار در سال ۹۸ معادل ۱۴۵ تومان بوده که رشدی ۴۴ درصدی نسبت به سال ۹۷ داشته است. با این وجود سپیدار توانسته در ۹ ماهه نخست امسال ۲۷۶ تومان سود خالص محقق کند که رشدی ۱۷۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. بررسی عملکرد یک ماهه سپیدار در آذر حاکی از آن است که این شرکت در نهمین ماه سال ۱۰ میلیارد و ۷۴۶ میلیون تومان درآمد داشته است.

 

بر اساس اطلاعات امیدنامه این شرکت، نسبت‌های مالی سپیدار نیز به شرح زیر است.

 

 

عرضه اولیه سپیدار در حالی با قیمت ۳۹۸۰ تومانی انجام می‌شود که با توجه به سود خالص ۲۷۶ تومانی این سهم در ۹ ماه نخست و نسبت P به E گروه که حدود ۲۸ است، به نظر می‌رسد رسیدن به قیمت ۷۰۰۰ تومانی برای این سهم چندان دور از دسترس نباشد.

 

در عرضه اولیه سپیدار که روز چهارشنبه انجام می‌شود ۲۶ میلیون سهم به عموم عرضه می‌شود و ۴ میلیون سهم نیز سهم صندوق‌ها خواهد بود. هر نفر حداکثر می‌تواند ۱۵ سهم در بازه قیمتی ۳۸۰۰ تا ۳۹۸۰ تومانی ثبت سفارش انجام دهد. البته با توجه به احتمال مشارکت ۴٫۵ میلیون نفری در این عرضه به هر نفر بیشتر از ۶ سهم نرسد که معادل ۲۴ هزار تومان نقدینگی نیاز دارد.

 

خوب و بد عرضه اولیه از نگاه مردم / عرضه اولیه بازار خراب‌کن است؟

اعلام خبر عرضه اولیه جدید برای فردا، اعلام قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بورس بر اساس ۷۰ درصد قیمت CIS از سوی وزیر صمت، گلایه روحانی از سیاه‌نمایی و عملیات روانی تخریبی در بورس، طرح استیضاح وزیر اقتصاد و آغاز پذیره‌نویسی نخستین ETF کشاورزی سیگنال‌های مثبت و منفی بود که هر یک تاثیر متفاوتی در بازار بورس داشت

ساراصفاری-طی روزهای اخیر تلاش برای تزریق اعتماد مردم به بورس با دادن سیگنال‌های مثبت از سوی مسئولان افزایش داشته و گویا تابلوی بورس نیز به این سیگنال ها توجه اندکی نشان داده است.

به گزارش تجارت نیوز در حالی که سهامداران با خبرهای ضد و نقیضی از هر سو احاطه شده‌اند و با وجود تلاش‌های دولت برای رونق بخشیدن به بورس و برگرداندن اعتماد مردم، واکنش مخاطبان به سیگنال‌های اشاره شده متفاوت است. عده‌ای  یکدیگر را تشویق به نخریدن می‌کنند، برخی کاملا از بورس ناامیدند و عرضه‌های اولیه را باعث خرابی بازار می‌دانند و بعضی دیگر نیز معتقدند عرضه اولیه به متعادل شدن بورس کمک می‌کند. در ادامه نظرات مخاطبان تجارت‌نیوز را میخوانیم؛

 

حقیقی‌ها، متحد شویم

«تا سال ۱۴۰۰ هیچ عرضه اولیه‌ای نمی‌خواهیم»

«بخریم که چی بشه، عرضه‌های اولیه قبلی چه سودی داشته، همه ضرر، بورس شده کلاهبرداری از سهامدار.»

« لطفاً در خرید عرضه اولیه شرکت نکنید، چرا ما باید عرضه اولیه بخریم وقتی که قیمت سهام‌های خودمون کمتر از عرضه اولیه شده و بعضی از عرضه‌های اولیه حتی از قیمت اولیه که به ما فروخته شده پایین‌تر آمدند. بیایید به خودمون احترام بگذاریم و در خرید هیچ عرضه اولیه‌ای شرکت نکنیم»

«دژپسند نزدیک استیضاحش آمده یه عرضه اولیه کوچک ارائه کرده تا با مشارکت بالای حقیقی‌ها به مجلس بگه اعتماد به بورس وجود دارد عزیزان خواهشا بخاطر بهبود شرایط بورس عرضه اولیه را نخریم و قدرت حقیقی‌ها را به رخ مسئولان و حقوقی‌ها بکشیم.»

«مگه ضررهایی که به مردم زدید فراموش شده، که حالا عرضه‌ی اولیه می فروشید. اول ضررهای مردم را جبران کنید، عرضه‌ی اولیه ارزانی خودتان»

 

عرضه اولیه، بازار خراب کن

« عرضه اولیه داره بازار رو خراب می‌کنه و مردم بازار خراب کن نمی‌خوان»

«عرضه اولیه تاثیر منفی بر بقیه سهام‌ها  دارد و وقتی عرضه شود چه بخریم و چه نخریم بر بورس تاثیرگذار است حتی اگر هیچ‌کس نخرد!»

«عرضه اولیه‌هایی که تعداد سهم بسیار کمی به سهامدار تعلق می‌گیرد جدا از سود بسیار ناچیز و توهین به شعو‌ر سهامداران، ضربه بسیار منفی به بازار سرمایه می‌زنند. میلیاردها تومان از بازار سرمایه را درگیر صف خرید خودشون می‌کنند پولی که می‌توانست در نمادهای دیگه وارد شود»

« عرضه‌های کوچک برای دولت نون خوبی داره، مثلا همین ۳۰ میلیون سهم سپیدار که قرار است عرضه شود کارمزد خرید در سقف قیمتش می‌شود حدود ۷۰۰ میلیون تومن، دولت هم طبق درصد مشخص مالیاتش رو می‌گیرد، به من و شما هم ۶ یا ۷ تا سهم می‌رسه که با سودش پول اینترنتی که مصرف کردیم هم نمیشه، به همین سادگی.»

«بورس یک فرصت طلایی برای تولید و ساخت کشور بود که شماها یکبار مصرف استفاده کردید و تمام شد رفت.یکی از پایه‌های اقتصاد کشور فرو ریخت»

با وجود نوسانات بازار بورس طی ماه‌های اخیر اما برخی مخاطبان تجارت نیوز به سرمایه‌گذاری در آن امید دارند:

 

آگاهی، قدرت حقیقی است

«در این عرضه اولیه هر چی سود بده من می‌خرم چه بیست تومن چه بالاتر. من نیومدم تو بورس با توهم معامله کنم. سهام رو به وقتش می‌خرم به وقت هم می‌فروشم. اگه واقعا بورس به درد نمی‌خوره بفروشید و خداحافظی کنید.»

«بهترین کار ممکن را انجام دادند توقف عرضه اولیه ها اشتباه بود . عرضه‌های کوچک باید ادامه‌دار باشد چون به متعادل شدن بورس کمک می‌کند. بورس باید روال طبیعی خودش را ادامه دهد از عرضه‌های سنگین باید اجتناب شود که بازار تعادلش را از دست ندهد»

«حجم نقدینگی در بورس هر روز کمتر می شود اگر می‌خواهید کمتر ضرر کنید سمت شرکت‌های کوچکتر برید. این حجم نقدینگی جوابگوی این همه شرکت بزرگ شاخص‌ساز نیست فرار نقدینگی از شاخص‌سازا بسیار بالاست.»

 


جهت خرید عرضه اولیه پرسود سپیدار اینجا کلیک کنید 


 

 

عرضه اولیه حال خوب کن

«همین عرضه‌های اولیه است که حال کلی بورس را خوب می کند و امید می‌دهد بخصوص برای کسانی که در این بازار پرتلاطم حرفه‌ای نیستند»

و اما عده زیادی از سهامداران حقیقی علت نوسانات بازار بورس را شرکت‌های حقوقی‌ می‌دانند و این مخاطب ما معتقد است:

«حقوقی هم یکی مثل شماست اومده تو بورس پول دربیاره نقدینگی شرکتشو تضمین کنه امضا نداده که بیاد صدقه بده یا صف‌ها رو جمع کنه یا سهام بفروشه هر کس با منفعت خودش تو بازار کار می‌کنه اصل بازار هم همینه، اونی که بیشتر پول و سهام داره، سهام شرکت‌های کوچیک رو می‌خره این اصل بازار در کل دنیا است، اگر حقوقی کمه یا نقدینگی نیست صف خرید و فروش دارید به علت تعداد کم حقیقی هست و پول در گردش بورس»

 
 
 
 
آیا این خبر مفید بود؟
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بانک
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
ارسال نظر:

روی خط رسانه
Markets