کدخبر : 72

با شروع معاملات این هفته از بازار سهام در روز شنبه ارزش سهام عدالت ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود اما در جریان معاملات این هفته سهام عدالت به دلیل روند نزولی شاخص‌سازان حدود ۶۰۰ هزار تومان افت کرد.

سهام عدالت | تا پیش از اجرای این طرح، خصوصی‌سازی به کندی پیش می‌رفت و حدود سه هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی تا آن زمان واگذارشده بود ولی ارزش سهام عدالت در همان مرحله اول دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود.  پس از این مرحله، اقدام به انتقال یک شرکت دولتی به زیرمجموعه سازمان خصوصی‌سازی تحت عنوان شرکت کارگزاری سهام عدالت کردند

 

حدود 2 هفته است که روند سبد سهام عدالت نزولی است و ارزش سهام عدالت از 14/2 میلیون تومان به 12/5 میلیون تومان رسیده و این افت قیمت به دلیل معاملات منفی نمادهای شاخص‌ساز در بازار سهام است.

 


خبرداغ : پست عاشقانه بهنوش طباطبایی بعد از طلاق مهدی پاکدل + فیلم و عکس


 

گروه‌های پالایشی، پتروشیمی، فلزات اساسی و خودرویی در جریان معاملات این هفته روندی نزولی داشتند و معاملات منفی این نمادها باعث روند نزولی سبد سهام عدالت شد.

 

ارزش سهام عدالت قبل از دوره اصلاح قیمتی بازار سهام حدود 21 میلیون تومان بود اما این افت قیمت در حالی بود که در بهمن ماه قرار است 40 درصد باقی‌مانده این سبد آزادسازی شود و هنوز فروش این سبد در بازار سهام متوقف است.

 

بسیاری از کارشناسان عقیده دارند سهام عدالت در بلندمدت سبدی ارزنده است اما در کوتاه مدت بازدهی زیادی نخواهد داشت و از طرفی برخی از کارشناسان عقیده دارند بازار سهام در جریان معاملات دو هفته آتی باید نمادهای شاخص‌ساز رشد خواهند کرد و ارزش سهام عدالت نیز به تبع رشد این نمادها رشد خواهد کرد.

 

البته باید اشاره کرد که فروش سهام عدالت در بازار سرمایه باعث افزایش عرضه در کلیت بازار و همچنین نوسان‌گیری شرکت‌ها و حقوقی‌ها از سبد سهام عدالت بود و به همین دلیل فروش‌ها متوقف شد.

 

با این حال توقف فروش سهام عدالت به مدت طولانی دوام نخواهد داشت و متولیان بازار معتقدند فروش سبد سهام عدالت در بازار سهام باید با برنامه‌ریزی و قوانین و مقرراتی انجام شود تا ضربه‌ای به معاملات بازار سهام وارد نکند و سهامداران نیز بتوانند پول فروش سهام عدالت خود را به محض فروش سهام دریافت کنند.

 

منبع : تجارت نیوز 

 

آیا این خبر مفید بود؟
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بانک
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
ارسال نظر:

روی خط رسانه
Markets