کدخبر : 242

نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو گفت: قیمت خودرو طی روزهای گذشته کاهش محسوسی داشته و این روند نزولی باز هم ادامه خواهد داشت.

  کاشانی‌نسب، نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در برنامه گفت‌وگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص وضعیت بازار خودرو تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل افت نرخ ارز، قیمت خودرو هم رو به کاهش است و در این بازار مصرف کننده صبر می کند نرخ دلار به ثبات برسد بعد خرید انجام دهد.

 

او ادامه داد: اکنون مصرف کننده واقعی در بازار است و بازار دیگر جذابیتی برای افرادی که کسب درآمد از خرید و فروش خودرو داشتند، ندارد .

 

کاشانی‌نسب در خصوص قیمت گذاری دستوری در بازار گفت: باید به سمتی برویم که قیمت‌ها واقعی شود. در غیر این‌صورت نه مصرف کننده سود می‌برد نه شرکت‌ها. وقتی تفاوت قیمت یک خودرو در بازار و کارخانه ۱۰۰ میلیون تومان است رانتی ایجاد شده که به جیب دلالان می‌رود.

 

او افزود: قیمت‌های دستوری باید برداشته شود و نظارت کافی هم روی بازار باشد در اینصورت دیگر رانتی به وجود نمی‌آید.

 

نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در خصوص قیمت‌ها در بازار گفت: قیمت خودرو در چند روز اخیر افت داشته اما هنوز به قیمت ۲۰ روز قبل و زمانی که دستورالعمل شورای رقابت اعلام شد، نرسیده اما در صورت ادامه روند کاهشی نرخ ارز باز هم کاهش خواهیم داشت.

 

او ادامه داد: خودروهایی همچون پراید و پژو ۲۰۶ کاهش قیمت بیشتری داشته‌اند و قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ اکنون به حدود ۱۸۳ میلیون تومان رسیده که ۱۵ میلیون تومان کاهش داشته است و ۵ میلیون تومان دیگر هم جای کاهش قیمت دارد.

 

این مقام مسئول بیان کرد: مشکل اساسی نقدینگی دست مردم است و دولت باید تدبیری برای هدایت این نقدینگی به تولید کند در غیر این‌صورت نقدینگی سرگردان دوباره به بازار خودرو، ارز و طلا فشار تورمی وارد می‌کند.

 

کاهش قدرت خرید افراد دلیل اصلی رکود بازار و افت قیمت خودرو

در ادامه برنامه زاوه، کارشناس خودرو در این خصوص گفت: مهمترین دلیل افزایش قیمت خودرو در اوایل پاییز، استقبال بازار از ریاست جمهوری مجدد ترامپ بود و شاهد بودیم رشد قیمت‌ها در بازار شتاب بیشتری از تورم بخشی کشور داشت. با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کاهش قیمت‌ها شروع شد.

 

او ادامه داد: در دی ماه عرضه کاهش پیدا کرد و خودروسازان منتظر این بودند که قول ۳ ماهه شورای رقابت برای افزایش قیمت عملی شود، این کار صورت نگرفت و اکنون عرضه به بازار آغاز شده که کاهش قیمت‌ها را به دنبال داشته است.

 

او در خصوص قیمت‌گذاری دستوری گفت: بخش زیادی از تورم کشور ناشی از برخورد دستوری در تعیین قیمت‌ها است. تنها تولیدکننده و کاهنده تورم دولت است. هیچ دلال و واسطه‌گری نمی‌تواند در هیچ بخشی از اقتصاد تورم ایجاد کند.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: با افزایش تورم ،سهم کالاهای سرمایه‌ای مثل خودرو در سبد خانوار کاهش می‌یابد. هرچه به انتهای سال نزدیک می‌شویم قدرت خرید مردم به شدت از قیمت‌ها فاصله می‌گیرد و بازار دچار رکود می‌شود.

 

او ادامه داد: مهم‌ترین دلیل کاهش قیمت خودرو ، مکانیزم گسست قدرت خرید نسبت به قیمت آن است. پایین آمدن قیمت به ظاهر خوب است اما افراد قدرت خرید ندارند و مازاد عرضه پیش می‌آید.

 

زاوه گفت: کاهش قیمت خودرو تقریبا ربطی به نرخ ارز هم ندارد چراکه پایه پولی و سیاست‌های پولی تغییر نکرده است.

 

او در خصوص پیش‌بینی وضع بازار بیان کرد: در کل انقباض در اقتصاد کشور پیش می‌آید. کاهش قیمت مقطعی است اما رکود به دلیل افت قدرت خرید مردم طولانی خواهد بود.

 

زاوه گفت: در اقتصاد کلان دولت‌ها تصمیم نگرفته‌اند که ساختار بودجه‌ای و ساختار نظام بانکی را اصلاح کنند. باید اقتصاد را به سمت بازتر شدن ببریم. در کوتاه‌مدت برای برداشتن فشار از بازار خودرو، باز شدن راه واردات می‌تواند راهگشا باشد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بانک
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
ارسال نظر:

روی خط رسانه
Markets