کدخبر : 126

افزایش دوباره قیمت طلا در شرایطی رخ می‌دهد که مردم می‌گویند در شرایط دشوار اقتصادی دیگر به سودآوری بازارها فکر نمی‌کنند چرا که دیگر پس‌اندازی ندارندکه نگران حفظ ارزش آن باشند!

 از ابتدای هفته جاری با افزایش نرخ جهانی طلا، قیمت هر گرم طلا در بازار ایران هم با روند صعودی همراه بود. این در حالی است که با توجه به کاهش تقاضای خرید مردم برای این کالای سرمایه‌ای اما برخی اخبار به بازار طلا سیگنال منفی داده‌اند.

 

رویدادهایی نظیر بازگشت دوباره ناو USS Nimitz به منطقه خاورمیانه، طرح استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس، رای ممتنع عراق به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، صعود دوباره بورس و تعطیلی پایتخت بازار طلا همه و همه اخباری بودند که انگیزه صعود دوباره قیمت طلا را ایجاد کردند.

 

البته برخی تحلیلگران جهانی هم فضا را برای صعود نرخ جهانی طلا در سال ۲۰۲۱ مساعد پیش بینی کرده‌اند، اما به اعتقاد محمد کشتی‌آرای، نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران در بازار داخل دلیلی برای افزایش هیجانی قیمت طلا وجود ندارد، چرا که تقاضا وجود ندارد و قیمت دلار به دلیل ثبات نسبی چندان در بالا رفتن قیمت طلا اثرگذار نیست.

 

دیگر پول خرید غذا را نداریم چه برسد به طلا!

مخاطبان تجارت‌نیوز در واکنش به صعود دوباره قیمت طلا به  نوسان مدام قیمت‌ها انتقاد کرده‌اند. برخی از این نظرات را در ادامه می‌خوانید:

«دیگر افراد تهی دست و مردم قشر فقیر به فکر طلا و خرید آن نیستند.الان ما مردم ضعیف فقط بفکر روزهایمان هستیم که دارد به ناچاری و خیلی سخت می‌گذرد.بیشترمان از سو تغذیه مریض شده‌ایم و توان خرید غذای مناسب برای خانواده‌هایمان را نداریم.»

«چرا باید ثبات قیمت‌ها در کشورمان به رفت و آمد یک ناو بستگی داشته باشد»

« مسئولین حقوق چند صدمیلیونی می‌گیرند که از مردم دفاع کنند و بر بازار نظارت داشته باشند تا گرانی رخ ندهد.در حالی که این سال‌ها با غصه و اندوه و سفره‌های خالی سپری شد»

«بیشتر مردم ایران قدرت پرداخت اجاره‌خانه، قسط وام، شهریه مدرسه و دانشگاه فرزند و اقلام اولیه مواد غذایی را از دست داده‌اند و در واقع فقط صبح را به شب می‌گذرانند و دولت و ۱۰ درصد الباقی هم با سفته بازی ارز، طلا، سکه، خودرو و رانت‌خواری حال می‌کنند. دو روی سکه‌ای که هیچ شباهتی به هم ندارند.»

«دولت باید برای گرانی‌ها فکری کند و الا عوارض و عواقب بسیار ناهنجاری خواهد داشت. حالا طلا، سکه، مسکن، دلار و خودرو به کنار واقعاً خرید یک شانه تخم مرغ هم غیر ممکن شده است.»

«به نظرتون مردم قدرت خرید دارن و نمی‌خرند! من خودم اینقدر گرون بود سرویس نقره خریدم،مردم ما فقط حسرت می‌خورند، همین. متاسفانه تو تلویزیون همه چیز را خوب جلوه می‌دهند ،ولی بین مردم جریان چیز دیگری است،چه زندگی‌ها دیدم که بهم خورده.»

« ما نون رو داریم نسیه می‌خریم، طلا بخریم، با کدوم پول؟»

 


خبرداغ : حذف یارانه 20 میلیون نفر قطعی شد + علت حذف یارانه


 

آینده طلا از نگاه مخاطبان

اما برخی خوانندگان تجارت نیوز آینده طلا را صعودی و برخی دیگر نزولی پیش بینی کرده‌اند و نرخ فعلی را غیر واقعی دانستند:

«روزانه ۱۸۰۰میلیارد تومان به نقدینگی داره اضافه می‌شه،پس الان هم بازار طلا و دلار در حال استراحته برای یک صعوده دیگر»

«این قیمت طلا و سکه و دلار واقعی نیست. و قیمت سکه در حال حاضر حدود ۱۷ میلیون است. دولتی که قادر نیست قیمت تخم مرغ را ثابت نگه دارد حال قصد کرده با تعطیلی بازار و دستور کنترل بازار طلا و دلار رو بدست بگیرد.»

«بایدن پای میز مذاکرات بیاید دلار ریزش می‌کند و وارد کانال ۱۶ هزار تومان می‌شود و طلا راحت به گرمی ۶۵۰هزار تومان می‌رسد.»

«کافیه طلا بره بالا بعد ببین مردم چطور هجوم میارن برای خرید همیشه ایرانی بر عکس کار می‌کنه»

 

طلا را ول کنید!

و دسته‌ای دیگر اعتقاد دارند که سرمایه‌گذاری در بازارهایی به جز طلا سودآورتر است.

« ول کنین این بازارسنتیه مزخرف طلا و دلار رو ،  الان دیگه بازار ملک و طلا و دلار نیست، دنیا دنیای دیجیتال و رایانه و استارت‌آپ. الان فقط ارزهای دیجیتال بازارشون پر رونق بیت‌کوین واتریوم دردو ماه ۱۵۰درصد رشد داشت نه رشد حبابی مثل طلا و دلار. طلادیگه بازارش به آرامش رسیده.»

 

 

منبع : تجارت نیوز 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بانک
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
ارسال نظر:

روی خط رسانه
Markets