کدخبر : 91

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد روز پنجشنبه، یک میلیون و ۱۵۴ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد. همچنین بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسید. امروز برای این دو فلز گرانبها چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

  قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد روز پنجشنبه، یک میلیون و 154 هزار و 800 تومان معامله شد. همچنین بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسید. امروز برای این دو فلز گرانبها چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

 

کشتی آرای، نایب رئیس دوم اتحادیه طلای تهران در این مورد گفت: با توجه به کاهش میزان تقاضا در خرید مصنوعات طلا پیش‌بینی می‌شود قیمت طلا در بازار داخلی ثابت باقی بماند.

 

ضرر سکه بازان

اگر پنج‌شنبه دو هفته پیش وارد بازار می‌شدید، در بهترین حالت سکه را می‌توانستید با قیمت ۱۱ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان خریداری کنید. این قیمت فلز گرانبهای داخلی در حجم عمده در تاریخ ۴ دی بود. با نزدیک شدن به مرز ۱۲ میلیون تومانی، برخی از معامله‌گران تصور کردند که سکه در فاز صعودی قرار گرفته است و به همین دلیل اقدام به خرید کردند. با این حال، از ابتدای هفته گذشته، موج نزولی وارد بازار سکه نشد که در نهایت بیش از ۲۰۰ هزار تومان کاهش را به این فلز گرانبها تحمیل کرد.

 

بازیگران بازار می‌گویند: تقاضا برای سکه از ابتدای هفته گذشته به شدت پایین آمد و حتی معامله‌گران فردایی هم تا حدی از بازار عقب نشستند. برخی از معامله‌گران، نزول سکه را ناشی از عدم توان دلار برای رشد قیمت دانستند. اسکناس آمریکایی در تمام طول هفته هیچ نشانه افزایشی از خود نشان نداد و بیشتر نوسانات خود را در سطح ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومانی صورت داد. سکه برای اینکه ارقام بالای ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را به ثبت برساند، حداقل نیاز دارد که دلار از محدوده ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان عبور کند. گذر دلار از آن نقطه حداقل انتظارات افزایشی بازیگران فنی بازار سکه را بار دیگر فعال می‌کند.

 

طلای جهانی نیز در روزهای ابتدایی هفته گذشته نوسان افزایشی خاصی نداشت و تنها در روزهای کاری آخر هفته بود که جهش به سوی مرز هزار و ۹۰۰ دلار را تجربه کرد. در واقع همان حرکت اونس طلا در روز پنج شنبه بود که کمک کرد فلز گرانبهای داخلی از فاز نزول خارج شود و در محدوده ۱۱میلیون و ۷۶۰هزار تومانی به کار خود پایان دهد. به گفته فعالان، جدا از روند نزولی دلار، یکی دیگر از عواملی که زمینه ساز افت قیمت سکه شد، حبابی بود که پیرامون این فلز گرانبها وجود داشت.

 

با افت حدودا ۲ درصدی سکه در هفته گذشته تا حدی ارزش بازاری این فلز گرانبها به قیمت ذاتی آن نزدیک تر شد. سکه امامی در دو هفته اخیر به دو محدوده قیمتی حساسیت زیادی نشان داده است؛ اولی کمی بالاتر از مرز ۱۲ میلیون تومانی که دو بار در آن با فشار فروش مواجه شد.

 

محدوده مهم دوم، حوالی ۱۱ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان است که بازار در آن با افزایش خریدها مواجه شده است. در صورتی که سکه بالای ۱۱ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان باقی ماند، حرکت به سوی مرز ۱۲ میلیون تومانی بعید نخواهد بود. امری که می‌تواند ضرر سکه بازان را تا حدی جبران کند. با این حال شکست حمایت، می‌تواند زمینه ساز نزول فلز گرانبهای داخلی تا سطح ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم شود.

 

منبع : تجارت نیوز 

 

آیا این خبر مفید بود؟
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بانک
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
ارسال نظر:

روی خط رسانه
Markets