کدخبر : 452

ساسی مانکن سال پیش آمد و موج خود را راه انداخت و رفت و امسال باز آمد و موج خود را راه انداخت و می رود و ما می مانیم با فقر فضاهای فرهنگی، با بی توجهی به خواست های کودکان و نوجوانان و جوانان ، ما می مانیم و دنیای که هر روز سخت و محدودتر می کنیم و اجازه می دهیم آثار تهی جای آثار غنی را در ذهن و تفکر جوانان ما بگیرد.

  

 
 

محمد سرشار نویسنده و مدیر شبکه کودک سیما (پویا و نهال) در پست اینستاگرام خود نوشت: در همه دنیا، ارایه هرزه‌نگاری (پورنوگرافی) به کودکان ممنوع است و اگر کسی کودکان را به تماشای پورنوگرافی تشویق کند، با واکنش منفی مردم و دولت مواجه می‌شود.

 

هنرمندان حرفه‌ای در آثار دارای مخاطب کودک و نوجوان از بازیگران هرزه‌نگاری (پورن‌استارها) استفاده نمی‌کنند و یک باور جمعی برای مقابله با آزار جنسی کودکان وجود دارد.

اما متاسفانه «ساسان حیدری یافته» (مشهور به  ساسی ) در آخرین نماهنگ خود از یک پورن‌ استار استفاده کرده و برای دیده‌شدن بیشتر، آتش به خرمن تربیت کودکان و نوجوانان ایرانی زده.

آن هم در شرایطی که شیوع کرونا باعث شده کودکان برای یادگیری از راه دور، به اینترنت دسترسی وسیعی پیدا کنند و هنوز بسیاری از خانواده‌ها، آموزش لازم را برای استفاده صحیح کودکان از اینترنت ندیده‌اند.

و البته از یاد نبرده‌ایم که او در یک نماهنگ دیگر خود، شبکه‌ای را در برخی مدارس کشور ایجاد کرده بود تا دانش‌آموزان آهنگهایش را همخوانی کنند.

من به عنوان پدر سه فرزند به شدت نگرانم. نه فقط من که پدرها، مادرها و کارشناسان بسیاری نگران هستند.

مهم نیست ما چه باوری داریم.

مهم نیست ما ملحد یا مومن، مسلمان یا مسیحی، انقلابی یا برانداز، چپ یا راست، یا هر دوگانه دیگری باشیم.

حتی مهم نیست ما ساکن ایران یا خارج باشیم.

مهم این است که ایران آینده را فرزندان ما خواهند ساخت و ما باید امروز برای حفاظت از آینده، دست در دست هم با آزار جنسی کودکان و تشویق آنها به تماشای پورنوگرافی مقابله کنیم.

۱. از خانواده، دوستان و دوستداران آقای ساسان حیدری -  ساسی مانکن  - می‌خواهم او را نصیحت کنند تا از این مسیر نادرست برگردد.

۲. از ایرانیهای ساکن خارج کشور درخواست می‌کنم مستقیما یا از طریق انجمنهای حمایت از حقوق کودکان، با این رویه ساسی مانکن مقابله کنند و براساس بند الف ماده۳۴ کنوانسیون حقوق کودک یا دیگر قوانین کشورهای خودشان، از او شکایت کنند.

۳. از والدین و مربیان تقاضا می‌کنم به همدیگر خطرات این اقدام و تبعات تماشای هرزه‌نگاری توسط کودکان را گوشزد کنند.

۴. از فعالان فضای مجازی می‌خواهم با صفحاتی که محتواهای اینچنینی را منتشر می‌کنند، مقابله و ضمن گزارش این صفحات، نارضایتی خودشان را اعلام کنند.

۵. از دادستانی، وزارت ارتباطات و پلیس فتا درخواست می‌کنم براساس بند۶ماده۱۰ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان، با کسانی که به این محتوای مبتذل، دسترسی کودکان را ایجاد می‌کنند یا آن را به آنها ارایه می‌دهند؛ برخورد کنند.

 

ما برای آینده ایران و فرزندانمان باید جلوی این خطای بزرگ بایستیم.

مخاطب های  ساسی مانکن  ، اغلب رده سنی کودک و نوجوان هستند و طبق قوانین جهانی ، برنامه سازی و استفاده از بازیگران فیلم های پورن مانند  الکسیس  معروف به  الکسیس تگزاس  برای این سنین ناپسند و نادرست است و حال ساسی مانکن برای کمی بیشتر دیده شدن، برای چند فالوور بیشتر ، برای چند لایک و کامنت اضافه کلیپی منتشر کرده است که برای نقش اصلی آن از  الکسیس  بازیگر زن  فیلم های پورن  بازی گرفته است ولی آیا  می شود برخوردی با ساسی مانکن کرد؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا ، انتشار کلیپ  تهران - توکیو   که در آن   الکسیس  در کنار ساسی مانکن انتقادهای گسترده ای را در فضای مجازی در بر داشت. توئیتر یکی از شبکه های اجتماعی است که با انتشار این کلیپ شاهد نوشته های نقد آمیز از سوی کاربران خود نسبت به این خواننده بود.

 

کاربران توئیتر در برابر این کلیپ چه نوشتند:

مصطفی آرانی - روزنامه نگار نوشت:
کاری که  ساسی مانکن  در موزیک ویدئوی جدیدش کرده، یک جنایت تربیتی علیه همه کودکان این سرزمینه. کاش فارغ از دیدگاه مذهبی - سیاسی حداقل با این کار مخالفت لفظی کنیم.
 
زهیر موسوی - خبرنگار نوشت :
موقعی که ساز رو سانسور کردید، کنسرت بهم زدید، فیلم از روی پرده کشیدید پایین، مجوز به آلبوم ها ندادید، ممنوع التصویر کردید، فیلتر کردید وهرکاری برای مقابله با سلیقه جامعه کردید، باد میکاشتید. حالا طوفان  ساسی مانکن  با پورن استار رو درو کنید. خودتون رو بشکنید، اینه شکستن خطاست
دانایی ،مدیر مسئول پایگاه خبری" فوری" نوشت:
کلیپ جدید  ساسی  مانکن، تهران - توکیو با هنرنمایی  الکسیس تگزاس  درحالی منتشر شد که تو دو ساعت، بیش از ۲ میلیون بازدید گرفته! حقیقتا کاش میشد فکری به حال فرزندان‌مون که شاید این خوراک بی‌فرهنگ مستهجن رو خواهند دید، بکنیم‌‌‌...
 
محمد جواد توسلی -روابط عمومی مرکز موسیقی مأوا:

شاید امسال هم باید منتظر انتشار مجدد این خبر باشیم: «آهنگ ساسی مانکن توانست رکورد بیشترین تعداد بازدید و دانلود را در ساعت های اولیه انتشار بزند!»

چرا واقعا؟ چه چیزی باعث میشه که نه تنها تینیجرها، بلکه همه رده های سنی جامعه از این تولیدات تا این حد استقبال کنن؟
 
احمدرضا کاظمی - روزنامه نگار نوشت:

آهنگ ساسی مانکن مث بازی GTA میمونه! روش نوشته ۱۸+ ولی کلی پلیر کم‌ سن‌ و سال داره! ما نمی‌تونیم برای اون تعیین تکلیف کنیم چی بخونه چی نخونه، کیو بیاره تو کلیپش کیو نیاره ولی می‌تونیم به بچه‌ها یاد بدیم چی گوش بدن چی گوش ندن، چی ببینن چی نبینن! اگر یاد ندادیم اون دیگه مشکل ماست.

 

محمد جواد زمان آبادی - روزنامه نگار:

اصلا جمهوری اسلامی گند زد. درست؟ اما در همه دنیا ارایه هرزه‌نگاری (پورنوگرافی)به کودکان ممنوع و اگر کسی کودکان را به تماشای پورنوگرافی تشویق کند با واکنش منفی مردم مواجه می‌شه. چتون شده الهه‌های اخلاق و انصاف و شعور؟حواستون به بچه‌ها هست یا الان وقت آروغ روشنفکریتونه؟

 

وحید باسره - روزنامه نگار نوشت:

این سطح از سقوط در هنر و فرهنگ غیرقابل تصور و وحشتناک است. اگر همزمان و همدوره با موسیقدانان بزرگ یکی دو نفر نخاله هم پیدا می‌شد نگرانی وجود نداشت. اما در شوره‌ زار هنر مملکت، در این برهوت، همه خار مغیلان روییده!

 

 

کاربران زیادی در توئیتر از آخرین کلیپ ویدئو ساسی مانکن نوشتند و در  این میان بسیاری هم به فیلتر کردن سایت های در ایران پرداختند و گفتند با این فیلتر شکن ها بچه ها به  هر کجا سر می زنند و با آموزش مجازی در دوره  کرونا  ، سایت های نامناسب در دسترس بیشتری برای این سنین پیدا کرده است.

الکسیس و ساسی مانکن

الکسیس تگزاس  از 21 سالگی وارد عرصه ساخت فیلم های مستهجن شد. او بازیگر و کارگردان فیلم های مستهجن در آمریکا است.

الکسیس  تگزاس  کجا دنیا آمده ؟

الکسیس تگزاس  در یک پایگاه نظامی آمریکا در کشور پاناما به دنیا آمد. در سن آنتونیو ایالت تگزاس بزرگ شد. او از سه تبار آلمانی، نروژی و پورتوریکویی است.

اولین شغل  الکسیس تگزاس  چه بود؟

به گزارش رکنا ، اولین شغلی که  الکسیس تگزاس  انتخاب کرد ، کار در یک آسایشگاه بود، درادامه وارد صنعت فیلم شد و همزمان برای تحصیل در رشته مراقبت های درمانی تنفسی وارد دانشگاه شد.

همسر الکسیس تگزاس کیست؟

الکسیس تگزاس  از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ با بازیگر فیلم های مستهجن" مسترپیت" ازدواج کرده بود.

واکنش های تند به حضور  الکسیس تگزاس  در کلیپ ساسی مانکن

حضور الکسیس تگزاس در کلیپ ویدئو  ساسی مانکن  واکنش های تند و تیزی را در ایران بر ایجاد کرد . منتقدان تاکید دارند که ساسی مانکن بدون توجه به سن اکثریت مخاطبان خود که کودکان و نوجوانان هستند با حضور این بازیگر فیلم های مستهجن نشان داده است که به هیچ عنوان برایش فرهنگ ایران مهم نیست و حاضر است برای دو لایک بیشتر یا سه کامنت اضافه و تعدادی افزایش فالوور همه حریم ها را بشکند تا بیشتر دیده شود.

انگشت اتهام را از روی ساسی و  تتلو  بکش به سمت خود!

و اما  نکته مهم این است که آیا  ساسی مانکن  از این موج انتقادها ناراحت است؟ آیا هدف او همین نیست که چنین موجی ایجاد کند و ما هم سوار این موج شدیم؟

به نظر نمی رسد برای ساسی مانکن انتقاد از کلیپ خودش با  الکسیس  و این موج های توئیتری و اینستاگرامی و رسان های ناراحت کننده باشد و حتی لبخند به لب او نیز می آورد. از ساسی مانکن بگذریم که تکلیف او با فرهنگسازی در ایران مشخص است او به دنبال فرهنگ غنی ایجاد کردن برای جامعه کودک و نوجوان و جوان ایران نیست ، او لایک می خواهد و فالوور و برایش مهم نیست بازیگر کلیپ او  الکسیس  معروف به  الکسیس تگزاس  پورن استار است یا فرهیخته او به بالا رفتن بازدید آهنگ خود فکر می کند و نشان داده است که هیچ دغدغه فرهنگی برای ایران و ایرانیان ندارد.

این وسط ما باید به خودمان بی آییم ، ما یعنی مسئولان فرهنگی جامعه و ببینیم که چگونه با بستن بسترهای مفید فرهنگی جامعه ، محدود کردن کنسرت های خوانندگان ارزشمند، فقر فضای شاد ایجاد کردن برای جوانان و ... راه را برای آنان که هیچ دغدغه ای برای فرهنگسازی ایرانیان و نسل جوان آن ندارند باز کرده ایم.

انگشت انتقاد را از روی  ساسی مانکن  به سمت خود بگیریم ، او مقصر نیست، او ماهیگیر خوبی است در رودخانه ای که ما برایش باز کرده ایم.

ساسی مانکن  سال پیش آمد و موج خود را راه انداخت و رفت و امسال باز آمد و موج خود را راه انداخت و می رود و ما می مانیم با فقر فضاهای فرهنگی، با بی توجهی به خواست های کودکان و نوجوانان و جوانان ، ما می مانیم و دنیای که هر روز سخت و محدودتر می کنیم و اجازه می دهیم آثار تهی جای آثار غنی را در ذهن و تفکر جوانان ما بگیرد.

ما مسیر فرهنگسازی درست را می بندیم و بعد می گوییم چرا جوانان ما به بیراهه می روند.

صداوسیما به عنوان رسانه ملی چه برنامه ای مناسب با خواست امروز اکثریت جوانان جامعه دارد؟ سریال هایی با قصه هایی تکراری به دور از آنچه جوانان ما می پسندند. موسیقی ممنوع شده در فضای رسانه و جای خالی شناسایی هنرمندان جوان و رشد دادن آنها .

و اما یادمان نرود ساسی و  تتلو  را هم سیاست های محدود کننده ، محصور کننده ، فیلتر کننده به این جا و این نوع موسیقی خواندن و آن گونه رفتار در فضای مجازی کشاند.

آن انگشت اتهام را از روی ساسی و تتلو و جوانان اینگونه شده برداریم که آنها نیز خود قربانی هستند . ایران و فرهنگ غنی آن هر روز پس روی خواهد کرد اگر امروز دغدغه مند نشویم و سیاست های غلط را کنار نگذاریم.

آیا این خبر مفید بود؟
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بانک
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
ارسال نظر:

روی خط رسانه
Markets