کدخبر : 590

ممنوعیت افزایش قیمت اینترنت از سوی دولت و اپراتورها، آغاز ارائه خدمات خانگی ۵G، تبدیل خانه‌ها به مزرعه استخراج رمزارز و خطر آتش‌سوزی، لمس قیمت ۵۱ هزار دلاری از سوی بیت‌کوین و سرقت اطلاعات واکسن کرونا، از مهم‌ترین اخبار فناوری روز هستند.

​درگیری‌های میان دولت و مجلس در مورد احتمال افزایش قیمت اینترنت با مصوبات تازه در بودجه ۱۴۰۰ هنوز ادامه دارد. در شرایطی که دولت معتقد است تغییرات مجلس در لایحه بودجه باعث گرانی اینترنت می‌شود، نمایندگان این موضوع را رد می‌کنند.

 

در تازه‌ترین اظهار نظر در این زمینه، ، سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مجلس، تاکید کرده است که دولت و اپراتورها حق گران کردن اینترنت را ندارند.

 

رئیس کمیته فرهنگی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ با تاکید بر اینکه افزایش حق‌السهم اپراتورها به هیچ وجه به گرانی اینترنت ربطی ندارد، گفت: تعجب‌آور است که وزیر ارتباطات تفاوت درآمد با گردش مالی را نمی‌داند.

 

او همچنین در مورد برخی گمانه‌ها مبنی بر اینکه قرار است با مصوبه مجلس سود اپراتورها به صدا و سیما داده شود، مدعی شد: این کذب است و ناشی از پروپاگاندا و فضاسازی است. در حال حاضر بحث ما توسعه شبکه ملی ارتباطات است.

قاضی‌زاده‌هاشمی گفا: ما به دنبال توسعه شبکه ملی ارتباطات هستیم چرا که به دلیل نداشتن این شبکه حساب‌های بانکی ایران هک می‌شوند. همچنین بحث دیگر مربوط به تولید محتوا است و انتقادات بیشتر از این منظر است لذا تنها بحث راه‌اندازی نیست فقط نمی‌توان گفت توسعه زیرساخت داشته باشیم بلکه باید داده‌ها و اطلاعات هم در آن وجود داشته باشد.

 

ارائه خدمات خانگی ۵G آغاز شد

ایسنا همچنین به نقل از محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز ارائه خدمات خانگی و سازمانی ۵G خبر داد.

او درباره انتقادها نسبت به سرعت اینترنت و عدم توسعه VDSL در کشور، با بیان اینکه به جای توسعه VDSL، به سمت اینترنت خانگی ۵G رفتیم، گفت: اولین شرکتی که این خدمات را عرضه می‌کند، مبین‌نت است.

 

افزایش اقبال به شغل‌های دیجیتالی

تحلیل‌ شغل‌های ترند شده در ۱۵ کشور جهان نشان می‌دهد که داغ‌ترین شغل‌ها در سال ۲۰۲۱ مربوط به حوزه‌هایی چون تجارت الکترونیکی، بهداشت و درمان و محتوای دیجیتال می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس تجزیه تحلیل‌های به عمل آمده روی شغل‌های ترند شده در ۱۵ کشور جهان، داغ‌ترین شغل‌ها در سال ۲۰۲۱ کاملا دورکاری هستند. به همین دلیل پیش‌بینی شده که در پنج سال آینده ۱۵۰ میلیون شغل در حوزه فناوری وجود داشته باشد.

 

بیت کوین ۵۱ هزار دلار را لمس کرد

به گزارش اصلاحات‌پرس و بر اساس اطلاعات پایگاه اینترنتی کوین دسک، قیمت بیت‌کوین در جلسه معاملاتی روز دوشنبه ۵٫۱ درصد افزایش یافت و به ۵۱۳۰۲ دلار رسید. قیمت ارز رمزنگاری شده ۵۱٫۱۸۸ دلار بود که ۳٫۸۵ درصد به آن افزوده شد.

در این شرایط در ایران مرغداری‌ها، واحدهای صنعتی،سوله‌های نیمه‌تعطیل و خانه‌ها به محل استخراج رمزارز تبدیل شده‌اند. روزنامه همشهری هشدار داده است که تجهیزات استخراج رمزارزها، پرقدرت‌ هستند و استفاده از آنها در داخل خانه‌ها و مجتمع‌های مسکونی می‌تواند همانند یک جرقه عمل کند؛ به گونه‌ای که خطر آتش‌ سوزی دارد.

 

توجه سازمان‌ها به رمزارزها

به گزارش دیجیاتو، جدیدترین نظرسنجی «جی‌پی مورگان» نشان می‌دهد که نزدیک به ۲۲ درصد سازمان‌ها احتمالا در رمزارزها سرمایه‌گذاری می‌کنند یا اینکه معاملات با آن‌ها را آغاز می‌کنند.

گزارش جدید نشان می‌دهد که رمزارزها در آینده مورد پذیرش سازمان‌ها و شرکت‌های بیشتری قرار می‌گیرد. در حالی که ۲۲ درصد مشارکت‌کنندگان از سرمایه‌گذاری سازمان‌هایشان در رمزارزها خبر داده‌اند، ۱۱ درصد آن‌ها به سرمایه‌گذاری کنونی در این بازار اشاره داشته‌اند.

 

سرقت اطلاعات واکسن کرونا

زومیت از سرقت اطلاعات واکسن اروپایی کرونا از سوی هکرهای روسی و چینی خبر داده است.

به نظر می‌رسد اقدام هکرها برای دزدیدن اطلاعات واکسن کرونا از اروپایی‌ها، پیشرفته‌تر از چیزی بود که احتمال می‌رفت. هکرهای روسی و چینی در ماه دسامبر حمله سایبری وسیعی به آژانس دارویی اروپا صورت دادند و توانستند اطلاعات و اسناد واکسن کرونا را سرقت کنند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

تبلیغات متنی