کدخبر : 139

اولین واکنش احسان علیخانی به خودکشی مهمان ماه عسل در اینستاگرام وایرال شد .

از دیروز خبر خوکشی مهمان سال های قبل برنامه ماه عسل واکنش های متعددی در فضای مجازی به همراه داشت . احسان علیخانی اما به تازگی با انتشار پستی معنادار در صفحه شخصی اش واکنش جالب و تلخی به این ماجرا نشان داد . 

 

 

    
واکنش اشک بار احسان علیخانی به خودکشی کودک کار + عکس و جزئیات
 
 
 
 

شب گذشته خبر  خودکشی  رضا کودک کار  که چند سال پیش مهمان  برنامه ماه عسل  با اجرای  احسان علیخانی  بود در رکنا پخش شد و بلافاصله به یک خبر جنجالی در تمام رسانه ها منتشر شد.

 


 

خودکشی رضا

 

  احسان علیخانی  در پست اینستاگرامی، به خبر خودکشی رضا میهمان ماه عسل واکنش نشان داد و نوشت:

درد اینجاست که “درد” را نمی‌توان به کسی حالی کرد!

درباره  رضا ، حضورش در  ماه‌عسل ، خبر خودکشی‌اش و این خبر غمناک و تلخ…

 

 

خبری شوکه‌کننده و این میزان سنگین برای همه ما که او را دیده بودیم و از دلش خبر داشتیم…

رضا  ۷ سال پیش مهمان  ماه‌عسل  شد. وقتی قرار شد موضوع  کودکان کار ، برای اولین‌بار در تلویزیون مطرح شود، رفقای جمعیت امام‌علی که در زمینه بچه‌های کار فعالیت می‌کردند و دنبال تحصیل و آموزش‌شان بودند، گروه ما را با تعدادی از این بچه‌ها آشنا کردند، مستندی ساخته شد و بچه‌های جمعیت، با کسب اجازه از خانواده‌ها، تعدادی از بچه‌ها را به برنامه آوردند تا همه -تاکید می‌کنم همه- دردهای زیر پوست شهر را ببینیم و کاری بکنیم؛ چه، کسانی که مسئولیت قانونی دارند و چه انسان‌هایی که از دستشان کاری برمی‌آید.

 

رضا مهمان ماه عسل

 

رضا  جمله معروف “آرزویی ندارم چون وقت نکردم بهش فکر کنم” را در برنامه گفت. همه دیدند و آن روز، تعداد زیادی پیگیر کمک و یاری او و امثال او شدند و رضا را پیدا کردند.

 

چند روز بعدش، مهمان ویژه‌برنامه عید فطر شد و گفت آرزو دارم از این محله برویم.

 

مهدی رحمتی و حنیف عمران‌زاده با مردانگی، فراهم کردن خانه جدید را تقبل و خانه‌ای برای رضا و خانواده‌اش رهن کردند.

 

824b8456-5930-4912-bf0c-e35ccca2e427

 

09e3399c-3652-4451-bcb5-9f254faa64a4

 

اینکه چرا بعد از حدود یک سال با شکایت اهالی محل، مجبور به ترک آن خانه شدند بماند؛ که دردی بزرگتر است!

رضا با بچه‌های خانه ایرانی لب خط کار می‌کرد با کلی آرزوی جدید و عشق، تا مادرش به طور ناگهانی از دنیا رفت و او دچار شوک و غمی سنگین شد. دو بار دست به خودکشی زد و خانه ایرانی لب خط، رضا را کامل تحت‌نظر مددکار و روانشناس قرار داد و او قول داده بود هر وقت فکر خودکشی به ذهنش خطور کرد با مددکار صحبت کند.

 

واکنش احسان علیخانی به خودکشی کودک کار

 

دوباره  رضا  شروع کرد به درس‌خواندن و تمرین تئاتر. حتی بازی در چند تئاتر در خانه لب خط و کار کردن تا جایی که خودش دستگاهی بخرد و درآمدی بهتر داشته باشد.

 

رضا  ازدواج کرد؛ در سن کم و با دختری کم‌سن‌تر و باز بحرانی جدید برای او.

 

عکس‌های رضا در زمین فوتبال و اجرای تئاتر و محل کار، نشان می‌دهد که عشق و امید به آینده در او زنده بود تا…

 

 

 

البته هنوز مراجع قانونی علت فوت را رسما اعلام نکرده‌اند.

به دلایل حفظ حریم خصوصی و اخلاق، حتی رفقای خانه ایرانی لب خط هم نمی‌توانند از مشکلات  رضا  و پیرامونش حرفی بزنند و باید در این داغ، شریک شد و گریست.

 

چقدر در آن سالها تحت فشار بودیم که چرا اینقدر تلخ و غمگین شده برنامه؟! چرا از درد و رنج می‌گویید؟!

 

رفقا می‌دانید چقدر بچه‌هایی شبیه  رضا  در همین شهر زندگی می‌کنند؟

 

کودک کار به نام رضا فیوجی که روز گذشته خودکشی کرد،در صحنه تئاتر هم حضور پیدا کرده بود.

 

    
ناگفته های عجیب از خودکشی کودک کار / دومین بار بود خودکشی می کرد+ فیلم
 
 
 
 
 

کودک کار در برنامه ماه عسل گفته بود از صبح تا شب کار می کنم و وقت نکرده ام به آرزویم فکر کنم.اما حالا او خودکشی کرده است و آرزوهای نهفته اش زیر خروارها خاک خفته اند.

به گزارش اختصاصی خبرنگار رکنا،نام  رضا فیوجی ،کودک کاری که در برنامه ماه عسل معروف شده بود روز گذشته خودکشی کرد و این حادثه دردناک در فضای مجازی سر و صدای زیادی به پا کرد.

 

روایت یکی از همراهان جمعیت امام علی در مورد رضا فیوجی

دوستان  رضا فیوجی  در فضای مجازی از او به عنوان فردی که همیشه بالاتر از سنش رفتار می کرد و با استعداد یاد می کنند.

یکی از همراهان جمعیت امام علی در صفحه شخصی خود در مورد  رضا فیوجی  نوشت:«خیلی بچه بودیم که قرار بود با هم تئاتر کنیم.اما تمرینات ما به اجرا ختم نشد.بعد از آن چند سال گذشت و دوباره روی صحنه وقتی داشت کنار رفقایش می درخشید او را دیدم.»

او در ادامه گفت:«از وقتی فهمیدم دیگر رضا نیست چهره اش قاب شد پشت پلک هایش.او روی صحنه بود و لوتی می خندید،دست می گذاشت روی سینه اش و می گفت خیلی چاکریم!صدایش در گوشم می پیچد وقتی با صدای به بلوغ رسیده اش،عرض ادب می کرد.»

او در مورد بازی رضا روی صحنه تئاتر در ادامه گفت:«با خودم می گفتم که چقدر خوب بازی می کند.چقدر زود بزرگ شد و چقدر زود قد کشید.چقدر زود حتی قبل از اینکه جایزه بهترین بازیگر جشنواره تئاتر را بگیرد ما را ترک کرد!»

او در آخر گفت:«رضا روح نحیف همان دوران کودکی اش را پنهان کرده بود و برای هیچ کس تعریف نمی کرد که چطور گریه می کند.کاش بیشتر تحمل می کردی رضا.»

همچنین او در مورد رضا گفته بود:«رضا مثل مرد قرص و محکم بود و با اعتماد به نفسی که داشت می دیدم که او برای زندگی جدید آماده است.»

 

رضا فیوجی که بود؟

رضا فیوجی  نام جوان 20 ساله ای بود که از حدود 13 سالگی تحت پوشش جمعیت امام علی بود.او و خنواده اش در محله شوش زندگی می کردند.زمانی که مهمان برنامه  ماه عسل  شد حدودا 13 ساله بود.در برنامه ماه عسل جمله ای گفت که او را معروف کرد.او که به عنوان کودک کار مهمان برنامه احسان علیخانی شده بود در پاسخ به سوال مجری که گفت چه آرزویی داری گفت:« «من هیچ آرزویی ندارم.چرا؟چون وقت نداشتم به آرزو فکر کنم.چون صبح تا شب سر کار بودم اصلا نتوانستم به آن فکر کنم.دلم می خواست قدرت داشتم به همه کمک کنم.»

 

دومین بار بود که کودک کار دست به خودکشی می زد

روابط عمومی  جمعیت امام علی  در قسمتی از بیانیه خود در مورد رضا اینطور نوشت:«رضا که ماه آینده بیست ساله می‌شد، به عنوان یک استعداد ناب، در حال درخشیدن در عرصه هنر بود و علاوه بر نویسندگی، در چهار نمایش گروه تئاتر خانه ایرانی لب‌خط ایفای نقش کرده بود. همچنین در زمینه شغلی نیز وضعیت رو به پیشرفتی داشت، به طوری که در همین دی ماه، با پس‌انداز خود و به صورت قسطی، یک دستگاه پرس از صاحب‌کار خود خریده بود تا درآمدش را افزایش دهد.

 

در صحبت‌ها و رفتارهای وی در این مدت نیز، هیچ علائم حادی دیده نمی‌شد و از طرف دیگر، پس از دومین اقدامش به خودکشی، با مربی داوطلبی که پدرانه و برادرانه چهار سال کنارش بوده، عهد بسته بود هر زمان حالش نامساعد بود، هر ساعتی از شبانه‌روز، با مربی‌اش تماس بگیرد و صحبت کنند و همواره به این پیمان خود وفادار بود. اما روزی که از دنیا رفت، مربی هیچ پیام یا تماسی از رضا نداشت. ذکر این نکته هم ضروری است که درباره رضا به خاطر سختی‌ها و مشکلاتی که دست به گریبانش بود، اقدامات درمانی و حمایتی لازم هم توسط متخصص صورت می‌گرفت.»

 

همچنین افزود:« رضا از بهترین فرزندان جمعیت بود و برای تغییر زندگی خود ایستاد و تلاش کرد و به تدریج به نقطه اتکا و الگویی سالم برای دیگر کودکان و نوجوانان خانه ایرانی تبدیل شد و همین مسئله است که ما را نیز در بُهت فرو برده است. هر چند درباره علت مرگِ رضا ما صاحب‌نظر نیستیم و پزشکی قانونی باید نظر دهد، اما در هر صورت، باید گفت رضا «روزهای خوبی» را پشت سر می‌گذاشت و از آینده خود ناامید نبود. البته این که می‌گوییم «روزهای خوب»، نسبی است... این روزهای خوبِ رضا، نسبت به روزهای بسیار بسیار بدی است که هر روز بر بی‌شمار کودک و نوجوان محلات حاشیه می‌گذرد.»

 

در متنی که روابط عمومی جمعیت امام علی منتشر کرده است،در مورد خدمات این جمعیت صحبت شده است.اگر قرار است وضع امثال رضا با قرار گرفتن در این تشکل ها بهتر که نشده هیچ،بدتر شود و به خودکشی کشیده شود،پس نقش این تشکل ها چیست؟

 

در جایی از این متن اشاره شده که جمعیت امام علی تنها تا 18 سالگی مسئول رسیدگی به وضع نوجوانان است.

 

انتقاد تند به برنامه ماه عسل و احسان علیخانی

انتشار خبر خودکشی کودک کار انتقاد تند کاربران فضای مجازی به  برنامه ماه عسل  و مجری این برنامه را به همراه داشت.اما باید توجه داشت رسالت یک رسانه انعکاس و بازتاب وضعیت افراد ماجراست.پیگیری وضعیت افرادی که موقعیت آنها خبری می شود بر عهده نهادها و افراد نیکوکار است

 

رکنا 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: