فیلتر اینستا گرام

کدخبر : 740

باید باوجود اعتراضات اینده منتظره فیلتر اینستا گرام باشیم؟

در پی فوت مهسا امینی دختر اهل سقز و بالا گرفتن شایعات در مورد مرگش ودست به دست شدن حرف حدیثها اینبار اینستا گرام هم فیلتر شده است پیش از این در پی  وقایع مشابه پیشتر تلگرام ودیگر پیام رسانها فیلتر شده بوداما حالا اینستا گرام هم فیلتر شده است ایابایداز این به بعدبدنبال فیلتر اینستاگرام شبیه به تلگرام باشیم              

اینستاگرام به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود؟

از چند روز گذشته اینترنت در کشور با اختلال روبرو بوده است. فیلتر اینستاگرام و پیام رسان واتساپ هم انجام شد؛ حالا سوال اینجاست که آیا سرنوشت تلگرام در انتظار اینستاگرام است؟

 

به گزارش تجارت‌نیوز، در حال حاضر سه روز می‌شود که اینترنت در کشور با اختلال روبرو است. از نوسان‌های گسترده در اتصال به شبکه گرفته تا قطعی کامل در برخی نقاط. فیلتر اینستاگرام نیز از روز چهارشنبه آغاز شد و خبرگزاری فارس نیز اعلام کرد که این کار با تصمیم شورای امنیت کشور انجام شده است. کاربران پس از فیلتر شدن تلگرام نگرانی‌های جدی‌ای نسبت به ادامه این روند برای دیگر شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی دارند.

مطالعه بیشتر:

 فوری: اینستاگرام فیلتر شد؟

فیلتر تلگرام در ایران

قبل از فیلتر شدن تلگرام، بارها موضوع آن توسط مراکز ذی‌ربط مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در زمان‌های متفاوت اختلالاتی در اتصال به آن به وجود می‌آمد. طی نا آرامی‌های ۸ دی‌ماه سال ۱۳۹۶ تلگرام به مدت بیش از یک هفته از دسترس کاربران ایرانی‌ها خارج شد و بالاخره در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۶ مجدداً در دسترس قرار گرفت. تلگرام در ۱۰ اردیبهشت ۹۷ مجدداً در کشور به دستور قضایی از دسترس کاربران خارج شد. در دستور قضایی دادستانی تهران آمده بود که تلگرام باید به گونه‌ای فیلتر شود که حتی با ابزارهایی شبیه فیلترشکن هم قابل دستیابی نباشد. 

 

 

فیلتر شدن تلگرام با اعتراض فعالان حوزه کسب و کار مجازی روبرو شد و همچنین بسیاری از افراد که درآمدهای خردی به واسطه این پیام رسان داشتند دچار مشکلات فراوانی شدند. البته تا حدود زیادی دسترسی به تلگرام با استفاده از فیلتر شکن به سختی امکان پذیر هست.

فیلتر اینستاگرام

ارتباط فیلتر اینستاگرام و تلگرام

بین فیلتر شدن شبکه اجتماعی اینستاگرام و پیام رسان تلگرام رفتاری مشابه مشاهده می‌شود. قبل از فیلتر کامل تلگرام بارها انتقاداتی نسبت به این پیام رسان از سوی مسئولان مربوطه مطرح شد. دسترسی‌ها گاهی با دشواری صورت می‌گرفت و مکررا در خصوص تلگرام و تهدیدات ممکن از سوی آن هشدارهایی داده می‌شد. حتی کارشناسان به اشکال مختلف عواقب این کار را گوشزد می‌کردند اما نظرات ایشان نادید گرفته شدند و همواره مسئولان وعده جایگزینی پیام رسان‌های داخلی را می‌دادند که تا امروز این وعده به لحاظ کیفی محقق نشده است و حتی روز گذشته پیام رسان داخلی روبیکا نیز از دسترس خارج شد.

دست در دست ما دهید تا ثروتمند شوید

پیشنهاد امروز

 

حالا درمورد اینستاگرام نیز اتفاقاتی مشابه در حال رخ دادن است. از مدت‌ها پیش اختلالات گسترده‌ای در اتصال به این شبکه اجتماعی مشاهده می‌شود. کاربران بسیاری از عدم دسترسی‌ها و ارتباط ناپایدار با آن گلایه‌هایی را مطرح می‌کردند. حامد بیدی کارشناس فناوری اطلاعات نیز در گفتگو با تجارت‌نیوز وجود اختلالات را تایید و احتمال هک شدن کلی اینترنت کاربران را مطرح کرد. او معتقد بود داده‌های رمزنگاری شده بین مردم و سرور این شبکه اجتماعی در جایی احتمالا به شکل مدیریت شده باز شده و خوانده می‌شود.

افراد بسیاری نیز با استفاده از فیلتر شکل و تغییر آی پی ایران توانایی دسترسی به اینستاگرام را پیدا می‌کردند. حالا فیلتر اینستاگرام از روز چهارشنبه به شکل رسمی اتفاق افتاد و دیگر اتصال به این شبکه اجتماعی بدون استفاده از وی پی ان ممکن نیست.

فیلتر اینستاگرام ادامه دارد؟

باتوجه به عدم شفافیت، پاسخ دادن به این پرسش سخت است. کاربران این روزها به استفاده از شبکه اجتماعی برای برقراری ارتباط و حتی بسیاری از ایشان جهت کسب درآمد نیاز دارند. بارها مردم در شکل کلی‌تر و حتی با شرکت‌ در بعضی کارزارها مجازی نسبت به اجرای طرح صیانت و تصویب آن اعلام مخالف کرده‌اند.

هربار که بحث طرح صیانت به میان می‌آید سوال اصلی این است که چه سرنوشتی در انتظار دیگر پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی فیلتر نشده خواهد بود. این موضوع نگرانی کاربران را نسبت به هرگونه محدودیت در خصوص اینستاگرام، واتساپ و … نشان می‌دهد.

طبق آخرین آمارها ۹ میلیون ایرانی از طریق اینستاگرام به کسب درآمد مشغول هستند و بیشتر این درآمدها خرد و خانگی‌ست. مسدود سازی و فیلتر اینستاگرام ضربه بسیار زیادی به منبع درآمدی ایشان خواهد زد. این روزها که بحث اشتغال در کشور از اهمیت بالایی می‌بایست برخوردار باشد این‌گونه محدودیت‌ها در جهت عکس توجه به بحث درآمد و اشتغال است.

تا زمانی که شفافیت پیرامون فیلتر اینستاگرام صورت نگیرد احتمال ادامه دار بودن آن مطرح است و لازم است هرچه سریعتر مسئولان نسبت به این موضوع پاسخگو باشند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

تبلیغات متنی