شنبه ها |تعطیلی شنبه ها|مجلس

کدخبر : 753

حسین محمد صالحی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درباره آخرین وضعیت طرح تعطیلی شنبه ها در مجلس گفت: مدتی است که این پیشنهاد در کمیسیون شوراها مطرح شده است. اخیرا نیز رای‌گیری در این مورد صورت گرفت که تعدادی از نمایندگان با تعطیلی روز شنبه مخالف بودند.

نمایندگان مجلس در حال بررسی طرح تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری هستند. حالا سوال اینجاست که این طرح به کجا رسید؟ نمایندگان با تعطیلی شنبه‌ها موافق هستند یا پنجشنبه‌ها؟

طبق اخرین   اخبار فعلامشخص نیست تعطیلی شنبه ها به کجا رسید؟ این سوالی است که نمایندگان مجلس باید به آن پاسخ دهند. نمایندگان در حال بررسی طرح تعطیلی شنبه ها هستند و گفته می‌شود بسیاری از نمایندگان با آن موافق هستند.

البته برخی از نمایندگان با تعطیلی شنبه‌ها مخالف هستند. از جمله نمایندگان مخالف با این موضوع، می‌توان به مصطفی میرسلیم اشاره کرد. معین‌الدین سعیدی، نماینده مجلس در این مورد گفت که برخی از عزیزان مخالفت‌هایی داشتند؛ مثلا میرسلیم مطرح کرده بود که شنبه روز مقدس یهودیان است و نباید تعطیل شود.

جزئیات طرح تعطیلی شنبه ها در مجلس

اخیرا حسین گودرزی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس درباره آخرین وضعیت لایحه اصلاح ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری توضیحاتی ارائه کرد؛ یعنی همان ساماندهی تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری.

و به تسنیم گفت که اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با اکثریت آرا و اعمال تغییراتی با لایحه ساماندهی تعطیلات آخر هفته موافقت کردند. لایحه جهت بررسی در جلسه علنی تقدین هیأت رئیسه مجلس شد.

اما این طرح از کجا و با چه هدفی مطرح شد؟ فارس در این مورد نوشت که آذرماه سال گذشته دولت سیزدهم لایحه‌ای با عنوان «اصلاح ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری» به مجلس داد.

بر اساس این لایحه ساعت کار کارمندان از 44 ساعت در هفته به 42 ساعت و 30 دقیقه کاهش می‌یابد. یعنی تعداد روزهای کاری در هفته به پنج روز تقلیل یافته و پنجشنبه‌ها تعطیل می‌شد تا ناهمگونی بین تهران و شهرستان‌ها در این زمیته برطرق شود. اردیبهشت سال جاری اما جمعی از نمایندگان طرحی را برای تغییر تعطیلی از پنجشنبه به شنبه آماده کردند و به لایحه اضافه کردند.

معین‌الدین سعیدی، نماینده مجلس در این مورد گفت: «با توجه به اینکه در اکثر کشورهای دنیا یکشنبه تعطیل هستند، اگر می‌خواستیم پنجشنبه و جمعه را تعطیل کنیم، مراودات ما با جهان دچار مشکل می‌شد. در این شرایط راهی جز تعطیلی جمعه و شنبه نداریم؛ مثل تمام کشورهای اسلامی که این دو روز شنبه و جمعه را تعطیل می‌کنند.»

تعطیلی شنبه‌ ها در مجلس تصویب شد؟

 تعطیلی شنبه ها

سوالی که برای برخی از مردم مطرح شده، این است که آیا تعطیلی شنبه ها در مجلس تصویب شده است؟ پاسخ این سوال منفی است. هنوز بررسی‌های نمایندگان مجلس در این مورد به پایان نرسیده است.

حسین محمد صالحی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درباره آخرین وضعیت طرح تعطیلی شنبه ها در مجلس گفت: مدتی است که این پیشنهاد در کمیسیون شوراها مطرح شده است. اخیرا نیز رای‌گیری در این مورد صورت گرفت که تعدادی از نمایندگان با تعطیلی روز شنبه مخالف بودند.

او همچنین گفت که در کلیت، رویه این پیشنهاد و طرح تعطیلی شنبه ها روشن و مثبت است. بنابراین پیش‌بینی می‌کنم که با این اوصاف و با توجه به اینکه کلیت این طرح یک بار رای آورداه است، بار دیگر نیز رای می‌آورد و تصویب می‌شود.

مخالفان تعطیلی شنبه، بهانه‌های غیرعلمی دارند. برای مثال می‌گویند ما عادت داریم شنبه کار کنیم و استراحت در روز شنبه بی معناست. اما مطمئن باشید که از هر فعال یا تحلیلگر اقتصادی که بپرسید، بهترین انتخاب، برای افزایش بهره وری و همگامی با اقتصاد روز دنیا چه روزی است، بدون شک، شنبه را انتخاب خواهند کرد. از دید من همین موضوع تعطیلی جمعه و شنبه هم ایراد دارد و بهتر بود شنبه و یکشنبه‌ها تعطیل بودیم، اما ظاهرا باید به همین حد رضایت بدهیم و امیدوار باشیم مسئولان، پنجشنبه و جمعه را انتخاب نکنند.

فرارو- تصمیم گیری برای تعطیل اعلام کردن پنجشنبه یا شنبه را می‌توان یکی از فرسایشی‌ترین طرح‌هایی دانست که بار‌ها و در ادوار مختلف مجلس مطرح شده، اما هیچ‌گاه به نتیجه مشخصی منتهی نشده است. این موضوع در مجلس فعلی، از پنجم آذرماه سال گذشته مورد توجه واقع شد؛ زمانی که دولت برای افزایش تعطیلات آخر هفته به دو روز، لایحه‌ای را تحت عنوان لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری به مجلس ارسال کرد. در همان زمان این لایحه به کمیسیون اجتماعی ارجاع و بررسی آن آغاز شد.

به گزارش فرارو، حسین گودرزی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در این باره گفته است:« این لایحه در نوبت طرح در صحن مجلس است و تعداد زیادی از نمایندگان آن را امضا کرده‌اند تا به روال کار سرعت دهند. تاکنون ۱۱۰ نماینده مجلس برای سرعت‌بخشی به طرح این لایحه در صحن علنی آن را امضا کرده‌اند. بیشتر نمایندگان نظرشان برای روز دوم تعطیلات شنبه است. این موضوع به ارتباط ما با سایر کشور‌ها و بازار‌های جهانی برمی‌گردد که شنبه و یکشنبه تعطیل هستند.»

محسن پیرهادی، دیگر نماینده مجلس و عضو هیات‌رئیسه مجلس نیز تاکید کرده است: «بر خلاف برخی ابراز نگرانی‌ها پنج‌شنبه تعطیلی مذهبی نیست و برعکس روز جمعه است که برای ما به‌واسطه نماز جمعه ارزشمند شده و برای آن آیه قرآن وجود دارد. ما از برخی از علما و دفتر مراجع محترم تقلید استفتا کرده‌ایم و اشکال و حرمتی بر آن نگرفتند.»

اگرچه دولت سیزدهم در لایحه پیشنهادی خود، به دنبال تعطیلی پنج‌شنبه‌ها بود، اما برخی نمایندگان به تعطیلی شنبه‌ها علاقه بیشتری نشان می‌دهند. با توجه به اهمیت انتخاب میان پنجشنبه و شنبه، پرسش‌هایی مطرح است، از جمله این که تعطیل شدن هر یک از روز‌های پنجشنبه یا شنبه چه پیامد‌هایی خواهد داشت و چرا مجلس برای انتخاب یک روز تعطیل تا این حد حساسیت به خرج می‌دهد؟ مسعود دانشمند، فعال اقتصادی و عضو اتاق بازرگانی ایران، در گفتگو با فرارو به این پرسش‌ها پاسخ داده است:محسن پیرهادی، دیگر نماینده مجلس و عضو هیات‌رئیسه مجلس نیز تاکید کرده است: «بر خلاف برخی ابراز نگرانی‌ها پنج‌شنبه تعطیلی مذهبی نیست و برعکس روز جمعه است که برای ما به‌واسطه نماز جمعه ارزشمند شده و برای آن آیه قرآن وجود دارد. ما از برخی از علما و دفتر مراجع محترم تقلید استفتا کرده‌ایم و اشکال و حرمتی بر آن نگرفتند.»

اگرچه دولت سیزدهم در لایحه پیشنهادی خود، به دنبال تعطیلی پنج‌شنبه‌ها بود، اما برخی نمایندگان به تعطیلی شنبه‌ها علاقه بیشتری نشان می‌دهند. با توجه به اهمیت انتخاب میان پنجشنبه و شنبه، پرسش‌هایی مطرح است، از جمله این که تعطیل شدن هر یک از روز‌های پنجشنبه یا شنبه چه پیامد‌هایی خواهد داشت و چرا مجلس برای انتخاب یک روز تعطیل تا این حد حساسیت به خرج می‌دهد؟ مسعود دانشمند، فعال اقتصادی و عضو اتاق بازرگانی ایران، در گفتگو با فرارو به این پرسش‌ها پاسخ داده است:

اثرات مثبت ۳ روز تعطیلی

دوراهی مجلس برای تعطیلی شنبه یا پنجشنبه مسعود دانشمند به فرارو گفت: «یکی از نکاتی که تصمیم گیری نمایندگان مجلس را در بحث تعطیلات دشوار می‌کند، موضوع حجم کار و ساعات کاری است. اصولا همه افرادی که قرار است صبح‌ها سر کار رفته و عصر‌ها برگردند، باید مدت زمانی را در مسیر تردد بگذرانند. این رفت و برگشت نه تنها هزینه مادی، بلکه هزینه معنوی نیز ایجاد می‌کند؛ بنابراین اگر به جای ۶ روز در هفته، کارمندان ۵ روز در هفته کار کنند، اما مدت زمان بیشتری را در محل کار خود بگذرانند، طبیعیست که این یک روز به نفع کارمند و کارفرما خواهد بود و در هزینه‌ها نیز صرفه جویی خواهد شد. همچنین وقتی کارمندان در روز‌های کمتر و با ساعات بیشتر در محل کار حضور داشته باشند در نهایت به اندازه نیرو‌هایی که ۶ روز سر کار هستند (۴۰ ساعت در هفته) کار خواهند کرد. با این توصیف، تصمیم گیری برای اعمال تعطیلات دو روزه منطقی خواهد بود.»

وی افزود: «حتی برخی شرکت‌های مطرح در سراسر جهان به دنبال این هستند که کارمندان به جای ۵ روز، چهار روز در محل کار حاضر شوند، اما ۴۰ ساعت کار را پر کنند و البته ۳ روز هم تعطیل باشند. این ۳ روز تعطیلی نه تنها روی راندمان کاری، بلکه روی روحیه افراد نیز تاثیر مثبت می‌گذارد. اگرچه ۳ روز تعطیلی پدیده‌ای نوظهور است، اما ۲ روز تعطیلی در سراسر دنیا رواج دارد. در کشور ما روز‌های پنجشنبه در برخی ادارات و سازمان‌ها تعطیل و در برخی نیمه تعطیل یا غیر تعطیل است. حتی جمعه‌ها نیز در برخی مشاغل تعطیل نیست؛ بنابراین باید فکر دیگری برای تعطیلات کرد. مسئولان در یک دوراهی ایستاده اند. یا باید پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها تعطیل شود، یا جمعه‌ها و شنبه‌ها. از نظر ارتباط بین المللی، همه دنیا و کشور‌های اسلامی تعطیلات خود را برای تطابق با اروپا و آمریکا، روز‌های شنبه و یکشنبه قرار داده اند. اما ما این کار را نکردیم. روز جمعه به دلایل عقیدتی و مذهبی برای کشور ما جایگاه تعطیلی خاصی دارد. اما اگر قرار است تعطیلی جمعه را کماکان حفظ کنیم، بهترین کار این است که شنبه را تعطیل کنیم.»

انتخاب اقتصاددانان برای روزهای تعطیل

تعطیلی شنبه ها

این فعال اقتصادی در ادامه گفت: «اگر جمعه و شنبه را تعطیل کنیم، تنها یک روز یعنی یکشنبه را با جهان فاصله داریم. با این حال از دوشنبه تا پنجشنبه را با دیگر نقاط جهان، ارتباط مستقیم داریم. اگر اختلاف زمان را هم حساب کنیم، با توجه به این که اغلب کشور‌های خارجی از ساعت ۹ الی ۱۰ سر کار هستند و ادارات ما بین ۷ تا هشت، عملا در این بخش هم ۱۲ ساعت را از دست می‌دهیم. در این شرایط، اگر نمایندگان عزم خود را جزم کرده اند که دو روز در هفته را تعطیل اعلام کنند و این دو روز را به شیوه‌ای طراحی کنند که بالاترین کارایی را داشته باشد، بهترین روز برای تعطیلی، یکشنبه است. تعطیل کردن پنجشنبه در کنار جمعه نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه می‌تواند مشکلات را افزایش دهد. در شرایطی که بسیاری از سازمان‌های دولتی کشور، پنجشنبه‌ها تعطیل و نیمه تعطیل هستند، عملا شاهد بازدهی بالا یا شرایط مثبت و خاصی نیستیم. اگرچه تاکید دارم که تعطیلی شنبه‌ها از هر نظر منطقی‌تر به نظر می‌رسد، اما کارشناسان مختلف نیز باید کارایی و بازدهی این نوع تعطیلی را بررسی کنند. حتی دولت می‌تواند از طرح‌های آزمایشی برای بررسی شرایط استفاده کند.»

دولت مخالف تعطیلی شنبه هاست

 معاون پارلمانی رئیس جمهور در خصوص تعطیلی روز شنبه ها، گفت: دولت مخالف تعطیلی شنبه است اما برخی از مجلسی ها بدنبال تعطیلی شنبه ها هستند.

حسینی خاطرنشان کرد: به دلیل نهادینه بودن تعطیلی روزهای پنجشنبه و برگزاری مراسم‌ها و آداب مذهبی از سوی مردم، پیش بینی می‌کنیم حذف تعطیلی امروز با مقاومت‌های در جامعه متدین کشور روبرو شویم همچنان که در اصلاح ساعتها در گذشته با آن روبرو بودیم

معاون  پارلمانی رئیس جمهور از اختلاف دولت و مجلس برای تعطیلات آخر هفته سخن گفت و افزود: پیشنهاد دولت در لایحه تعطیلی روزهای پنجشنبه و جمعه است اما نمایندگان مجلس معتقدند برای تعامل با کشورهای اسلامی و سایر کشورهای جهان روزهای جمعه و شنبه باید تعطیل باشد که البته هنوز پیشنهادها به جمع‌بندی نرسیده است.

حسینی با اشاره به بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: اتمام این فاز درآمدهای کشور را ۵ میلیارد دلار افزایش می‌دهد که با افزایش درآمدهای کشور و رونق صادرات همه مردم نتایج آن را لمس خواهند

معاون پارلمانی رئیس جمهور از تامین شدن زمین یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی خبر داد و افزود: رئیس جمهور ماه یک جلسه در شورای عالی مسکن حضور می‌یابد و از نزدیک در جریان اقدامات این حوزه قرار دارد. اخیراً نیز دلایل کوتاهی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن مورد شماتت ایشان قرار گرفت و قرار شد بانک مرکزی و وزارت اقتصاد درباره کوتاهی بانک‌ها در جلسه بعدی شورای عالی مسکن پاسخ دهند.

 

 

منبع: تسنیم
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

تبلیغات متنی